fbpx

OVII: Geist z kwiatów czarnego bzu

Nie będę owijał w bawełnę. Moim skromnym zdaniem ten trunek to jedna z najlepszych rzeczy, jakie opuściły Drake Distillery. Ręcznie zbierane kwiaty wielkopolskiego czarnego bzu zrobiły robotę i wyszedł z tego znakomity geist. Ale chwileczkę, co to jest ten geist?

Kwiaty czarnego bzu wykorzystane do produkcji tego destylatu zebrano w pobliżu Drake Distillery

Kwiaty czarnego bzu wykorzystane do produkcji tego destylatu zebrano w pobliżu Drake Distillery

Geist to z niemieckiego duch, czyli spirit 😊. Jest to napój spirytusowy, który powstaje poprzez macerację niesfermentowanych owoców i jagód lub warzyw, orzechów, innych surowców roślinnych, takich jak zioła lub płatki róż, lub grzybów w alkoholu etylowym pochodzenia rolniczego, po której następuje destylacja do poniżej 86 % obj. Innymi słowy, bierze się surowiec, który nie był wcześniej poddany fermentacji, wrzuca do spirytusu, czeka ile trzeba, a potem to wszystko razem się destyluje. Na koniec trzeba tylko rozcieńczyć z wodą.

Czym jest OVII geist kwiaty czarnego bzu?

Kwiaty czarnego bzu to jeden z destylatów coraz szerszej linii OVII, tworzonej w Drake Distillery w Wielkopolsce. Destylarnia słynie z okowit, wódek i innych destylatów produkowanych metodami rzemieślniczymi. Krótkie partie, ciekawe, odważne receptury oparte przede wszystkim o owoce to znaki rozpoznawcze tej marki. Geist z kwiatów czarnego bzu rozlano do typowych dla OVII butelek o pojemności 500 ml i zestawiono z mocą 40%. Opisywana butelka pochodzi z pierwszej partii, z roku 2021 i ma numer 54 (z 280).

Kwiaty czarnego bzu to jeden z najbardziej udanych destylatów OVII

Kwiaty czarnego bzu to jeden z najbardziej udanych destylatów OVII

Co na etykiecie?

Destylat, wizualnie utrzymany jest w konwencji okowit i destylatów OVII (wódki maja inną butelkę i stylistykę). Na butelce znajdziecie okrągłą naklejkę z symbolem OVII, nieco poniżej znajduje się biała etykieta z napisem KWIATY CZARNEGO BZU, GEIST. Dowiecie się z niej również, że to wyprodukowanie jednej butelki potrzebne było 64g kwiatów oraz tego, ze alkohol otrzymano w wyniku maceracji i destylacji kwiatów bzu czarnego. Tuż obok numer partii oraz butelki, a także podpis właściciela i Master Distillera – Krzysztofa Kaczora. Odwracając butelkę możecie przeczytać tekst, którego treść poniżej.

„Przed Wami nasze drugie podejście do Wielkopolskiej Hyćki. Tym razem aromat bzu wybija się zdecydowanie, a otwieranie butelki jest przyjemnym doznaniem dla wszystkich osób w pobliżu. Z dumą oddajemy w Twoje ręce produkt zrobiony z plonów z dziko rosnących krzewów z okolica naszej firmy, po które z poświęceniem przedzieraliśmy się z przez zastępy pokrzyw i ostów.”

Geist kwiaty czarnego bzu - tylna etykieta

Geist kwiaty czarnego bzu – tylna etykieta

Jak więc smakuje OVII geist kwiaty czarnego bzu?

Zaczynamy od zapachu. Mamy tu bardzo aromatyczną, czystą mieszankę kwiatowo-owocową. Jest oczywiście czarny bez, jest też trochę kwiatów akacji i nieco nut trawiastych, są owoce – gruszki, brzoskwinie, ananas. Smak jest delikatny i bardzo konsekwentny, z dużą ilością czarnego bzu, pojawia się też trochę zielonych roślin. W finiszu mamy trochę nut orzechowych, kory drzewa, ale zostaje z nami owocowość bzu i brzoskwiń.

Geist kwiaty czarnego bzu to bardzo aromatyczny trunek

Geist kwiaty czarnego bzu to bardzo aromatyczny trunek

Świetna rzecz, naprawdę – polska a egzotyczna, zachwyca intensywność zapachu i czystość smaku. Wyjątkowy trunek o walorach degustacyjnych.

Ile kosztuje OVII geist kwiaty czarnego bzu?

Butelka o pojemności 500 ml to inwestycja ok 150 zł. Selekcja destylatów OVII dostępna jest w naszym sklepie online.

Degustacja w plenerze

Ten trunek, dzięki swoim walorom sprawdzi się w wielu sytuacjach. Ja, najchętniej zabrałbym go na grilla, ognisko, ale koniecznie z kieliszkami do degustacji. Fajnie byłoby też usiąść latem nad brzegiem morza albo na szczycie góry w altanie schroniska i cieszyć się nim we dwoje. Oczywiście znakomicie sprawdzi się jako pairing do mięs i drobiu. Zaryzykowałbym nawet z rybami. Próbujcie w różnych okolicznościach, byle odpowiedzialnie.

Na zdrowie!

Inne teksty o Drake Distillery i marce OVII:

OVII destylat z czarnej porzeczki vs. OVII destylat z aronii

OVII okowita jabłek

OVII wódka z jabłkami

OVII – po owocach ich poznacie

OVII – wódka z truskawkami

Relacja z wizyty w Drake Distillery

cOVIIdówka – wysokoprocentowy pomysł na zarazę

 

Powrót

Bądź na bieżąco!

obserwuj lub polub