Wódki z Jabłek OVII spróbowałem po raz pierwszy w Warszawie pod koniec 2020 roku. Łukasz Gołębiewski poczęstował mnie nią przy okazji kursu Akademia Wódki, który sam prowadził. Pomyślałem sobie wtedy – świetny trunek, jeśli kiedyś otworzę sklep, na pewno będę chciał go mieć na półce. Teraz, kiedy sklep (stacjonarny i online) już działa, wracam do tego alkoholu, wprowadzając go do asortymentu. Z tej okazji, przybliżam Wam ten niecodzienny trunek od Drake Distillery.

Wódka z Jabłek OVII
Wódka z Jabłek OVII

Czym jest wódka z jabłek OVII Spirits?

Wódka z jabłek to jedna z wódek smakowych (są jeszcze: z truskawek, gruszek i od niedawna – wódka z pomidorami) tworzonych przez Drake Distillery, rzemieślniczą manufakturę, która produkuje własne okowity, wódki i inne destylaty. Wiele z nich było nagradzanych podczas Warsaw Spirits Competition. Nie inaczej było w przypadku wódki jabłkowej, która zdobyła złoto podczas WSC 2020. Trunek jest efektem destylacji wielkopolskich jabłek macerowanych w spirytusie zbożowym. Cały proces odbywa się w miedzianym alembiku stworzonym specjalnie do produkcji, metodami rzemieślniczymi, niewielkich partii trunków. W rezultacie otrzymano orzeźwiającą wódkę o intensywnym jabłkowym aromacie i smaku świeżych owoców. Alkohol rozlano do charakterystycznych smukłych butelek o pojemności 700 ml, z barwionym na zielono dnem.

Wodka z Jablek OVII
Wodka z Jabłek OVII Spirits

Co na etykiecie?

Frontowa część butelki to przede wszystkim znak towarowy OVII. Poniżej znajduje się napis wódka z jabłek i dopisek: rzemieślnicza wódka owocowa destylowana razem ze świeżymi owocami. Ponadto, widnieje tu podpis Krzysztofa Kaczora, właściciela Drake Distillery potwierdzający, że osobiście prowadził on proces destylacji. W dolnej części etykiety, znany już z alkoholi OVII toast: Na zdrOVIIe! Zaznaczono też informacje o pojemności (0,7l) i mocy trunku (40%). Znajdziecie tu też adres strony ovii.pl pod którym znajduje się wiele dodatkowych informacji na temat pozostałych alkoholi tej linii.

Wódka z Jabłek OVII, front
Wódka z Jabłek OVII, front

Tylna etykieta przedstawia Certyfikat Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolski, co jest potwierdzeniem, że wszystkie surowce wykorzystane do produkcji trunku pochodzą z tego właśnie regionu. Poniżej tekst od producenta, którego treść poniżej.
„Nasza rodzinna destylarnia powstała w 2010 roku w samym sercu Wielkopolski, we wsi Maksymilianowo, koło Kościana. Jak mało kto w Polsce, specjalizujemy się w rzemieślniczej destylacji owoców. Wykorzystujemy do tego własną destylarnię w całości wykonaną z miedzi.
Wódka owocowa OVII to produkt niezwykły. Powstał on przez destylację czystego spirytusu wraz ze świeżo zerwanymi, sezonowymi owocami. Pochodzą one wprost od zaprzyjaźnionych wielkopolskich rolników. Dzięki użyciu miedzianej aparatury oraz bardzo powolnej destylacji udało nam się uzyskać produkt zachwycający delikatnością oraz przyjemnym posmakiem i aromatem świeżych darów natury”

Wódka z jabłek OVII, Drake, tylna etykieta
Wódka z jabłek OVII, Drake, tylna etykieta

Jak smakuje wódka z jabłek OVII Spirits?

Zaserwowana w temperaturze pokojowej, w kieliszku degustacyjnym zaskakuje intensywnością aromatu. Alkohol jest tu dobrze ukryty a na pierwszy plan wysuwa się intensywny i orzeźwiający aromat słodkich, tartych jabłek. W smaku dość łagodna, dominują oczywiście jabłka, ale obecne są też śliwki, czy zielony agrest. Potem daje znać o sobie odrobina owocowej goryczki oraz pikantność spirytusu zbożowego, co dodaje trunkowi charakteru. W rozgrzewającym, owocowym finiszu da się wyczuć również nieco orzechów i migdałów.

Wódka z Jabłek OVII, dobra pod dach i w plener
Wódka z Jabłek OVII, dobra pod dach i w plener

Jaka jest cena wódki z jabłek OVII Spirits?

Butelka kosztuje 90-99 zł.

Sprawdź propozycje OVII Spirits w sklepie online 40procent.pl.

Owocowy „strzał” i domowe degustacje

Wódka z jabłek będzie znakomitym urozmaiceniem na imprezach, na których pije się wódkę w shotach. Do tego celu można ją lekko schłodzić. Kieliszek wódki jabłkowej może być dobry zarówno na zaostrzenie apetytu, jak i po posiłku. Warto także zorganizować degustację w gronie przyjaciół porównując ze sobą różne alkohole OVII Spirits albo jeszcze szerzej – różne destylaty polskich producentów. Trunek doskonale nadaje się też do tego, aby zabrać go ze sobą idąc „w gości”. Mało kto miał jeszcze okazję jej spróbować, więc efekt (pozytywnego) zaskoczenia murowany. Fani koktajli z pewnością znajdą dla wódki jabłkowej zastosowanie w orzeźwiających drinkach owocowych.
Chcesz dowiedzieć się więcej o Drake Distillery i OVII Spirits? Sprawdź inne teksty dotyczące tej marki.

OVII Spirits: wódka z truskawek
OVII Spirits od kuchni: wizyta w drake distillery
OVII Spirits: okowita z jabłek
OVII Spirits: destylat z czarnej porzeczki vs destylat z aronii 
DRAKE Distillery: kulisy gorzelnictwa kraftowego – wywiad z Krzysztofem Kaczorem
OVII Spirits: po owocach ich poznacie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *