Ekipa z Drake Distillery specjalizuje się w znakomitych alkoholach z owoców. O ich produktach rzemieślniczych występujących pod marką OVII pisałem na blogu już wielokrotnie. Dla zainteresowanych, na końcu tego tekstu umieściłem kilka linków. Dziś przybliżam, pochodzący z tej wielkopolskiej destylarni blend, powstały z dwóch odmian jabłek – spartan i golden delicious. Poznajcie okowitę z jabłek OVII, z pierwszej partii roku 2020, w ramach której rozlano tylko 272 butelki. Dlaczego o tym piszę? Alkohole rzemieślnicze charakteryzują się m.in. tym, że każda partia może różnić się od siebie, m.in. w zależności od warunków pogodowych, w jakich dojrzewały owoce, drobnych zmian wprowadzanych w procesie destylacji, źródeł pochodzenia owoców itp.
Czym jest okowita z jabłek OVII?
To jeden z trunków linii OVII nawiązującej do napojów alkoholowych z owoców określanych „eau de vie” (franc. woda życia). W jej skład wchodzi szereg okowit, destylatów, a ostatnio także wódek. Opisywana okowita z jabłek została stworzona ze smacznych, soczystych, zimowych odmian owoców – spartan oraz golden delicious. Alkohole powstały w procesie powolnej destylacji w miedzianej aparaturze. Owoce najpierw macerowano przez kilkanaście dni a potem dwukrotnie przepuszczano przez specjalistyczną aparaturę stworzoną do profesjonalnej produkcji metodami rzemieślniczymi. W procesie produkcji nie dodaje się żadnych aromatów, barwników, czy polepszaczy smaku. W Drake Distillery policzyli, że do stworzenia jednej butelki (500 ml) potrzeba aż 13 kg owoców. Okowita ma moc 40%. Ciekawym zabiegiem, który podnosi wizualną atrakcyjność alkoholu jest barwione na dnie szkło, w przypadku trunku z jabłek – na zielono. Okowita z jabłek dostępna jest także w wersji mini – o pojemności 100 ml.
Co na etykiecie?
Spójna dla marki OVII etykieta zawiera na froncie duże okrągłe logo OVII oraz napis „Z JABŁEK okowita”. Poniżej dopisek o tym, że alkohol otrzymano z odmian spartan i golden delicious. Tuż obok numer partii i rok rozlewu, a także numer butelki wraz z ilością powstałych egzemplarzy okowity. Poniżej podpis właściciela – Krzysztofa Kaczora (przy okazji Kaczor to w jęz. angielskim drake). W dalszej części etykiety znajdziecie miniaturę certyfikatu Dziedzictwo Kulturalne Wielkopolski oraz złotego medalu Warsaw Spirits Competition, który jabłkowa okowita otrzymała w 2019 roku.
W dalszej części, pod hasłem „Owocne efekty” poniższy tekst.
„Okowita jabłkowa OVII jest efektem kilkunastodniowej maceracji całych owoców, a następnie ich dwukrotnej destylacji, w czasie której odrzucamy nawet połowę urobku jako frakcje zawierające metale ciężkie i nieprzyjemne nuty bimbrownicze. Na jedną butelkę składa się ok. 16kg owoców. Wszystkie nuty aromatyczno smakowe pochodzą z owoców – w procesie produkcyjnym nie dodajemy żadnych aromatów, barwników czy polepszaczy.
Degustuj powoli w ulubionym otoczeniu. Na zdrowie.”
Jak smakuje okowita z jabłek OVII
No to próbujemy. Pierwszą przymiarkę zrobiłem w kieliszku do grappy, ale porównując do kieliszka tulipanowego typu sniffer, uznałem, ze w tym drugim, aromaty wyczuwalne nieco lepiej. A jest czym cieszyć zmysł powonienia. Dominuje tu zapach miąższu dojrzałych, soczystych słodkich jabłek, ale również jabłkowych skórek, pojawiają się tez nuty dojrzewających gruszek. Po dłuższym obcowaniu dało się wyczuć również ciasto biszkoptowe z jabłkami. W smaku oczywiście dalej jabłka, nieco drewna, młodej kory drzewa. Nieco słodyczy ale przede wszystkim jabłkowa i jabłkowo-gruszkowa kwasowość i cierpkość. Potem robi się lekko, niemal kwiatowo, przez co finisz jest krótki, ulotny. Sprawiła mi dużo przyjemności ta okowita. Z poprzedniej edycji pamiętam odrobinę drożdżowości i dużo pestkowości, zarówno w zapachu i smaku. Tutaj tego nie ma, z czego się cieszę, bo zostało to, co najlepsze w samych owocach. Degustację w wersji wideo możesz obejrzeć na kanale 40procent na YouTube.
Ile kosztuje okowita z jabłek OVII?
Na stronie producenta, butelkę o pojemności 500 ml można nabyć za 166 zł a butelke 100 ml za 48 zł.
Piknik, grill i udana degustacja
Orzeźwiający, owocowy charakter okowity z jabłek sprzyja do konsumpcji w plenerze podczas gorących dni. Zabierałbym na pewno na piknik i grilla. Intensywna owocowość, kwasowość i odrobina goryczki, mogą świetnie podkreślić smak przekąsek i mięs. Bogaty, złożony smak i zapach zachęcają też do degustacji w domowych pieleszach. Dużo przyjemności daje również bardzo powolna konsumpcja z kieliszka w kształcie tulipana z ciągłym zbliżaniem kieliszka do nosa, choćby podczas oglądania ulubionego serialu czy zawodów sportowych. Nejlepiej serwować w temperatrze pokojowej lub lekko schłodzoną. Sprawdzi się jako element zaskoczenia na spotkaniach rodzinnych. No bo kto z Waszego otoczenia próbował już jabłkowej okowity?
Na zdrOVIIe.
A tu obiecane linki do innych materiałów o Drake Distillery na blogu:
Tu możesz kupić produkty OVII Spirits od Drake Distillery.
Poznaj lepiej OVII Spirits
OVII Spirits: wódka z truskawek
OVII Spirits od kuchni: wizyta w drake distillery
OVII Spirits: okowita z jabłek
OVII Spirits: destylat z czarnej porzeczki vs destylat z aronii
OVII Spirits: po owocach ich poznacie
DRAKE Distillery: kulisy gorzelnictwa kraftowego – wywiad
Na zdrowie!