fbpx

Drake Distillery: wódka z poziomek, czyli z truskawek

Jest tu ktoś, kto nie lubi truskawek? Jeśli nie, to dobrze. Truskawki mają mnóstwo witamin, zwłaszcza C. A odporność dziś na wagę złota. Nie każdy wie, że truskawka to jest poziomka a dokładnie mieszkanka dwóch poziomek z rodziny różowatych. Zwyczajowo nazywana m.in. poziomką ananasową czy wieloowocową. Wyczytałem też, że podobno spożywanie truskawek chroni śluzówkę żołądka przed uszkodzeniami spowodowanymi, uwaga, alkoholem. Ta wiedza może się przydać, bowiem dziś przybliżam Wam ciągle jeszcze nowość – wódkę z truskawek stworzoną w Drake Distillery.

Drake Distillery - wódka z truskawek

Wódka z truskawek, zdjęcie udostępnione dzięki uprzejmości Drake Distillery

Czym jest wódka z truskawek z Drake Distillery?

Marka Drake Distillery była dotąd znana na rynku gorzelniczym przede wszystkim ze swoich wybornych, nagradzanych okowit oraz destylatów i win owocowych. Pisałem już m.in. o destylatach z aronii czy czarnej porzeczki, hitem okazała się również cOVIIdówka. Niedawno, twórcy alkoholi z tej niewielkiej miejscowości w woj. wielkopolskim postanowili stworzyć także swoje premierowe wódki i włączyć je do linii OVII (tu przeczytasz więcej o tej linii).

Wódka z truskawek to jeden z debiutanckich alkoholi smakowych linii OVII, który powstał na bazie spirytusu rektyfikowanego. Na tą chwilę, linię wódek owocowych uzupełniają jeszcze alkohole z jabłek (medal Gold podczas Warsaw Spirits Competition 2020) i gruszek. Alkohole, w niewielkich partiach, rozlano do wysokich, podłużnych butelek z bezbarwnego szkła, o pojemności 700 ml i mocy 40%. Dolna część butelki, w ciekawy sposób została zabarwiona na kolor czerwony, co podkreśla owocowy charakter trunku.

Co na etykiecie?

Frontowa część butelki to przede wszystkim znak towarowy OVII. Poniżej znajduje się napis wódka truskawkowa i dopisek: rzemieślnicza wódka owocowa destylowana razem ze świeżymi owocami. Oprócz tego, znajdujemy tu zaznaczone repliką odręcznego podpisu, potwierdzenie, że alkohol destylował osobiście właściciel destylarni – Krzysztof Kaczor. W dolnej części etykiety, znany już z alkoholi Drake, toast: Na zdrOVIIe! Oczywiście zaznaczono też informacje o pojemności i mocy trunku. Znajdziecie tu też adres strony ovii.pl pod którym znajduje się wiele dodatkowych informacji na temat pozostałych alkoholi tej linii.

700 ml polskiej egzotyki - wódka z truskawek

700 ml polskiej egzotyki – wódka z truskawek

Tylna etykieta informację o uzyskanym certyfikacie Dziedzictwo Kulinarne Wielkopolski, które jest gwarantem m.in. tego, że wszystkie surowce pochodzą z tego właśnie regionu. Poniżej tekst, który w całości, poniżej.

„Nasza rodzinna destylarnia powstała w 2010 roku w samym sercu Wielkopolski, we wsi Maksymilianowo, koło Kościana. Jak mało kto w Polsce, specjalizujemy się w rzemieślniczej destylacji owoców. Wykorzystujemy do tego własną destylarnię w całości wykonaną z miedzi.
Wódka owocowa OVII to produkt niezwykły. Powstał on przez destylację czystego spirytusu wraz ze świeżo zerwanymi, sezonowymi owocami. Pochodzą one wprost od zaprzyjaźnionych wielkopolskich rolników. Dzięki użyciu miedzianej aparatury oraz bardzo powolnej destylacji udało nam się uzyskać produkt zachwycający delikatnością oraz przyjemnym posmakiem i aromatem świeżych darów natury”.

Jak smakuje wódka truskawkowa Drake Distillery?

Z pewnością jest to trunek wyjątkowy. W bardzo intensywnym, słodkim, owocowym zapachu da się wyczuć mix truskawek, malin i poziomek. Dominuje aromat dżemu truskawkowego i landrynek owocowych. W smaku najpierw słodycz owocowa i niemal natychmiast robi się pikantnie jak w papryce chili i wytrawnie. Daje o sobie znać spirytus, prawdopodobnie zbożowy, który nadaje wódce charakteru. Finisz owocowy i rozgrzewający, truskawki i maliny.

[Tu możesz obejrzeć moją degustację w wersji wideo]

Ile kosztuje wódka truskawkowa Drake Distillery?

Na stronie producenta, cena butelki to 119 zł.

Należy pamiętać, że w Drake Distillery alkohole produkowane są w krótkich liniach i ich dostępność jest zmienna.

Polska egzotyka na wiele okazji

Jeśli ktoś lubi truskawki i alkohole, zdecydowanie powinien spróbować tego trunku. Postawienie na stół butelki OVII z tych letnich owoców na pewno wzbudzi spore zaciekawienie. Zwłaszcza poza sezonem na truskawki, będzie to okazja, żeby przypomnieć sobie ich aromat i smak. Warto podać tą wódkę wraz z innymi alkoholami OVII i zorganizować wspólną degustację. Jak znalazł będzie też do dań mięsnych, do których pasuje odrobina słodyczy i owoców, o deserach nie wspominając. Ciasto z truskawkami albo czekoladowe brownie z kieliszkiem tego aromatycznego alkoholu? Przysłowiowe niebo w gębie. Spróbujcie.

Wódka z truskawek - świetna do degustacji czy deserów

Wódka z truskawek – świetna do degustacji czy deserów

Na zdrOVIIe!

Dodatkowe materiały na temat alkoholi znajdziesz także na profilach 40procent.pl na Instagramie, Facebooku i YouTube.

Źródła:

https://www.poradnikzdrowie.pl/diety-i-zywienie/co-jesz/truskawki-dobre-dla-zdrowia-i-urody-jakie-witaminy-mineraly-zawieraja-aa-UExN-MSnh-qeqP.html

https://pl.wikipedia.org/wiki/Truskawka

Powrót

Bądź na bieżąco!

obserwuj lub polub