Marka Jonston, znana dotąd ze znakomitych ginów, z przytupem weszła na rynek wódek smakowych. Technologia i niemałe już know-how związane z nadawaniem aromatu i smaku destylatom z wykorzystaniem naturalnych składników roślinnych, zaprocentowały nową linią produktów. Jonston Distillery nazywa je wódkami botanicznymi. Poznajcie bliżej pierwszy produkt z tej serii: Jonston Lime & Habanero.

Pierwsza wódka botaniczna z destylarni w Lesznie
Pierwsza wódka botaniczna z destylarni w Lesznie

Czym jest Jonston Lime & Habanero?

W tym przypadku można powiedzieć, że to gin bez jałowca 😊. Receptura oparta jest o macerację wybranych surowców w spirytusie zbożowym i późniejszą ich destylację. Dodatkowo, wykorzystano tu technikę destylacji próżniowej, która umożliwia wydobycie świeżości składników botanicznych. W ten sposób, destylaty mogą być wzbogacane smakiem i zapachem tych owoców, przypraw, czy ziół, które w normalnych warunkach nie nadawałyby się do destylacji lub „psuły” smak alkoholu na skutek „wygotowania” składników. Bazą receptury są oczywiście cytrusy oraz papryczki habanero. Lime & Habanero rozlano do charakterystycznych dla marki Jonston butelek o pojemności 700 ml.

Jonston Lime & Habanero - nowość od Jonston Distillery
Jonston Lime & Habanero – nowość od Jonston Distillery

Co na etykiecie?

Na etykiecie mamy oczywiście znak firmowy marki Jonston – połączone czułkami jelonki rogacze (z tekstu Jonston Gin: Alladyn by się zamienił dowiesz się, skąd się wzięły). Kolorystyka utrzymana jest w żółto-pomarańczowych odcieniach. Z frontowej części etykiety dowiemy się m.in., że wódka powstała metodami rzemieślniczymi, z dużym udziałem pracy ludzkich rąk i krótkich seriach. Trunek nie zawiera cukru ani żadnych sztucznych składników.

Tylną część etykierty widać na zdjęciu.

Jonston Lime & Habanero - tylna etykieta
Jonston Lime & Habanero – tylna etykieta

Jak smakuje Jonston Lime & Habanero?

Wódka Lime & Habanero oferuje zapach świeżej papryki i cytrusów. Obcowanie z tym trunkiem to przyjemna przeplatanka warzywno-owocowa. W smaku znajdziecie jednak niewiele pikantności charakterystycznej dla ostrej papryki. Dominują smaki cytrusowe z wanilią, są też nuty paprykowe, jest pikantność, ale bardziej kojarząca się z czarnym pieprzem. Finisz to przede wszystkim sporo cytrusowej goryczki w stylu limonki i grejpfruta oraz świeżo pokrojona papryka. Bardzo zgrabna, wyjątkowo orzeźwiająca kompozycja. Trunek oferuje dokładnie to, czego można się spodziewać po przeczytaniu etykiety.

Jonston Lime & Habanero to wódka o walorach degustacyjnych
Jonston Lime & Habanero to wódka o walorach degustacyjnych

Jaka jest cena Jonston Lime & Habanero?

Butelka kosztuje 139 zł. Trunek można nabyć bezpośrednio u producenta oraz w sklepach specjalistycznych takich jak 40procent.pl.

Fiesta, czyli zaskocz znajomych.

Przez oczywiste konotacje z ginem, nie zawahałbym się miksować Lime & Habanero z tonikiem. Pewnie dodałbym plasterek świeżego ogórka albo listek rozmarynu. Oczywiście wódka świetnie sprawdzi się w degustacji solo i będzie sporym zaskoczeniem dla gości, jeśli postawicie ją na stole. Natomiast fani kuchni meksykańskiej, no Ci to mają się teraz świetnie, bo wreszcie mają znakomity wysokoprocentowy pairing.

Salud!

Interesuje Cię marka Jonston? Przeczytaj inne teksty na blogu:

Lato wszędzie, czyli Jonston Gin w wydaniu Summer Vibes 2022

Wiosenne przebudzenie od Jonston Gin, czyli Spring Blossom

Wywiad z Katarzyną Janus, współwłaścicelką i autorką receptur w Jonston Distillery

Jonston Gin Winter Time, czyli GIN-gle bells.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *