Gin-gle bells, Gin-gle bells… Nie da się ukryć, że święta za pasem. Marka ginów rzemieślniczych Jonston Gin postanowiła wypuścić (nie pierwszą już) sezonową edycję ginu. Chodzi o to, aby rozgrzewał, aby kojarzył się ze świętami oraz przede wszystkim – aby smakował. Czy to się udało? Poznajcie bliżej Winter Time Gin.

Marka Jonston Gin z Leszna inspirowana działalnością botanika Jana Jonstona, działającego w XVII wieku na terenie Wielkopolski, zadebiutowała wiosną 2021 roku dwoma produktami Jonston – Polish Dry Gin oraz Jonston – Hibiscus Infused Gin. Entuzjastyczne przyjęcie trunków przez rynek zmotywowało twórców marki – Katarzynę i Pawła Janus oraz Adriana Szpadzika, do tworzenia nowych ginów. W rezultacie, jeszcze latem 2021 światło dzienne ujrzał Summer Vibes Gin. Teraz przyszedł czas na edycję zimową.

Winter Time Gin to propozycja przygotowana na sezon świąteczno-zimowy
Winter Time Gin to propozycja przygotowana na sezon świąteczno-zimowy

Czym jest Jonston Winter Time Gin?

Winter Time Gin to najnowsza propozycja marki Jonston stworzona z myślą o sezonie świątecznym. Receptura została skomponowana wokół cytrusów takich jak pomarańcze i mandarynki. Wykorzystano też sporą porcję kakao. Oprócz klasycznej mieszkanki ziół i przypraw macerat wzbogacono m.in. o owoce tarniny i żurawiny. Trunek rozlano do eleganckich, typowych dla marki butelek. Moc 40%.

Winter Time zimowa edycja od Jonston Gin
Winter Time zimowa edycja od Jonston Gin

Co na etykiecie?

Na przedniej części etykiety utrzymanej w ciemno zielonej kolorystyce, znajdziecie charakterystyczny sygnet dwóch złotych jelonków rogaczy połączonych czułkami. Zobaczycie tu także napis „polish craft gin” oraz dopisek „proudly est. 2020”, co wskazuje na datę powstania destylarni. Poniżej nazwę Jonston Gin z dopiskiem „copper & vacuum distilled” co informuje o tym, że alkohol był destylowany w miedzianej aparaturze z wykorzystaniem destylacji próżniowej (zastosowano tzw. rotawyparkę, która pozwala na destylację w niższej temperaturze). Wreszcie informacja o tym, że jest to Winter Time Gin. Na etykiecie znajdziecie również informacje o tym, że jest to small batch co jest sygnałem, że alkohol powstał w małej partii a także o tym, że powstał w wyniku pracy ludzkich rąk (handcrafted).

Jak smakuje Jonston Gin w wydaniu Winter Time Gin?

Zapach to jest niezłe bum! Z odległości 10 cm czuć już bogaty, bardzo intensywny aromat. W pierwszej chwili jest to, o dziwo, jałowiec, ale już po chwili robi się bardzo cytrusowo. Do głosu dochodzą pomarańcze a za moment wyraźnie, mandarynki. Jeszcze chwila obcowania i mamy goździki, kakao i nuty przypominające trawę cytrynową, imbir, kandyzowane owoce. Dużo się dzieje.
W smaku gin jest wytrawny, rozgrzewający, szorstki. Pojawia się jałowiec, skórki z pomarańczy, gorzka czekolada, orzechy, pieprz. Finisz średnio długi, umiarkowanie złożony. Zostaje z nami jałowiec i skórka z pomarańczy oraz kakao.
Gęsty od smaku i aromatu gin, który uwolni to, co najlepsze w koktajlach – gin&tonic czy martini. Do tego ma charakter. W degustacji solo nieco szorstki, ale to jest przecież trunek przede wszystkim do drinków.
Mówiąc kolokwialnie – będzie Pan(i) zadowolony(a) :).
Winter Time Gin to receptura pełna cytrusów, ziaren kakao, żurawiny i tarniny
Winter Time Gin to receptura pełna cytrusów, ziaren kakao, żurawiny i tarniny

Ile kosztuje Jonston Winter Time Gin?

Sugerowana przez producenta cena detaliczna to 169 PLN za butelkę (700 ml). Wybrane produkty Jonston Gin znajdziesz w sklepie online.

First Christmas

To pierwsze takie święta. To właśnie w tym roku pojawiło się na rynku sporo nowych produktów, w tym aż 4 od marki Jonston. Dzięki temu możecie zorganizować dla przyjaciół czy rodziny degustację koktajli na rożnych ginach i podyskutować o różnicach oraz wskazać swoje preferencje. Jeśli lubicie gin i lubicie próbować nowych rzeczy, musicie spróbować tego trunku jeszcze tej zimy. Na stronie marki Jonston Gin znajdziecie kilka rekomendowanych przepisów na koktajle. Oto jeden z nich.

Dry Martini

  • 50 ml Jonston Dry Gin
  • 50 ml Dry Vermouth np. Martini
  • Skórka cytryny lub zielona oliwka
  • Kostki lodu
Dry Martini Jonston Gin
Dry Martini Jonston Gin, fot. Jonston Gin

Rozpocznij od odmierzenia 50ml ginu, który przelejesz do shakera. Dodaj 50ml białego, wytrawnego wermutu np. Martini Bianco, koniecznie mocno schłodzonego, a zestawienie uzupełnij kilkoma kostkami lodu. Intensywnie wstrząsaj, nie mieszaj przez około 45-60 sekund. Przelej koktajl do kieliszka typu Martini, wzbogać smak skórką z cytryny lub zieloną oliwką. Rozkoszuj się chwilą jak agent 007!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.