Być może myślicie, że stworzenie okowity to takie hop-siup. Zacier, fermentacja, destylacja, rozcieńczanie z wodą, butelkowanie i już. Kilka dni i po sprawie. Mało kto zdaje sobie sprawę, że dobry alkohol powstaje dużo wcześniej. Na polu. Dostęp do własnego surowca, wpływ na uprawy i warunki, w jakich był przechowywany, ma istotne znaczenie dla powstałego z niego destylatu. Dlatego tylko pełna kontrola nad całym procesem produkcji „od pola do butelki” pozwala na to, aby producent mógł zagwarantować wysoką jakość na każdym etapie tworzenia trunku. Niewiele gorzelni może się tym pochwalić. Jedną z nich jest Podole Wielkie, które produkuje własne alkohole z ziemniaków, pszenicy, jęczmienia, żyta, owsa a ostatnio także… z piwa. (Poczytaj o wspólnym projekcie AleBrowar i Podole Wielkie)

Podole Wielkie pszenica 2019 zestaw w całości
Podole Wielkie pszenica 2019 dostępna jest w eleganckich kartonikach

Czym jest Pszenica 2019?

Pszenica 2019 to okowita z odmiany Skagen zebranej z pola o nazwie „Bogucki”. Podole Wielkie słynie z tego, że okowity ze zbóż i ziemniaków, które oferuje pod własną marką, tworzy wyłącznie ze swoich upraw. Aby to podkreślić, producent zaznacza na etykietach nazwę pola, z którego zebrano plony wykorzystane jako surowiec oraz podaje rocznik odnoszący się do daty zbiorów. Alkohol o mocy 43% zabutelkowano w typowych dla marki, wyróżniających się kształtem butelek 700 ml. Powstało zaledwie 1238 egzemplarzy. Tegoroczną linię okowit z Podola Wielkiego uzupełniają także trunki Jęczmień 2019, Żyto 2019 oraz Ziemniak Brooke 2019.

Co na etykiecie?

Podole Wielkie przykłada dużą wagę do stylizacji swoich produktów począwszy od kształtu butelek a skończywszy na wzornictwie etykiet. Każdy rodzaj okowit z Podola Wielkiego, w zależności od wykorzystanego surowca, ma swój kolor. W przypadku Pszenicy jest to kolor zielony. Górna część etykiety zawiera logo gorzelni, wizerunek Pana Andrzeja Żółcia, wieloletniego kierownika gorzelni oraz numer rocznika – 2019. Z dolnej części etykiety dowiemy się, że surowiec do produkcji trunku uprawiany był na polu o nazwie Bogucki. Jest tu też informacja o ilości butelek z tego rocznika – 1238, oraz pojemności i mocy alkoholu, która wynosi tu 43%.

pszenica podole wielkie etykieta
Pszenica 2019 Podole Wielkie – etykieta

Na tylnej etykiecie znajdziecie dodatkowe informacje, które publikuję poniżej.

Produkty Podole Wielkie powstają z pasją a każda butelka skrywa wyjątkowy trunek. Tworzenie naszych destylatów rozpoczynamy już na polu, gdzie z wielką starannością uprawiamy zboża i ziemniaki. Najwyższa jakość surowca zobowiązuje, dlatego destylujemy rzetelnie, powoli, w miedzianej kolumnie. Butelkujemy ręcznie, bez filtracji oraz żadnych dodatków. Efektem naszej pracy są alkohole niepowtarzalne i niezwykle złożone. Rocznik 2019 dedykujemy wieloletniemu kierownikowi naszej gorzelni, Panu Andrzejowi Żółciowi,

Jaka jest cena okowity Pszenica Podole Wielkie?

Butelka o pojemności 700 ml ma cenę ok 120 zł. Alkohole marki Podole Wielkie możesz zamówić w sklepie online 40procent.pl.

Jak smakuje Pszenica 2019?

Brzoskwinie, morele, śliwki – trunek na początku uderza nutami owocowymi. Potem pojawiają się nuty nieco bardziej przydymione – amaretto i migdały oraz zapach dojrzewającego zboża. W smaku mamy już zdecydowanie więcej zbożowości, jest słodycz ziaren i pikantność która dość długo przyjemnie rozgrzewa, pozostawiając w finiszu orzeźwiającej goryczki przypominającej nieco niedojrzałe owoce. Bardzo przyjemny, rozgrzewający trunek, który podkreśli smak dań kuchni polskiej.

pszenica podole wielkie z kieliszkiem
Podole Wielkie – Pszenica 2019 to alkohol o walorach degustacyjnych

Pszenica na początek przygody z okowitami zbożowymi

Pszenica 2019 z Podola Wielkiego to trunek najwyższej jakości i niezwykle uniwersalny. Dzięki wysokiej „pijalności” ten alkohol jest świetny na początek przygody z okowitami zbożowymi. W kieliszku degustacyjnym zaskakuje aromatami owoców. Nie każdy spodziewa się tego po pszenicy 😊. Delikatny smak ze sporą ilością słodyczy to jest coś, co zachęca do spróbowania innych rzemieślniczych alkoholi z Podola Wielkiego i nie tylko. Atrakcyjne opakowanie w postaci kartonika sprawia, że trunek świetnie nadaje się do wręczenia na prezent. Pojawienie się z butelką Pszenicy na spotkaniu towarzyskim na pewno wzbudzi ciekawość i zainteresowanie. Dobrze też mieć w barku kilka różnych okowit, aby pokazywać swoim gościom, jak różnorodny w smaku i aromacie może być świat polskich wysokoprocentowych alkoholi rzemieślniczych.

Pszenica Podole Wielkie to znakomity trunek do wielu dań
Pszenica Podole Wielkie to znakomity trunek do wielu dań

 

O Podolu Wielkim poczytasz również m.in w tekstach:

Podole Wielkie: polskie pole na Twoim stole

Gorzelnia Podole Wielkie zaprasza w odwiedziny

Podole Wielkie: rozmowa z Michałem Paszota

Na zdrowie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *