Pigwa pospolita wywodzi się z Azji południowo zachodniej. W Polsce występuje tylko w uprawie. Jej owoce, w smaku stają zdecydowanie lepsze dopiero po ugotowaniu i robi się z nich m.in. galaretki i dżemy oraz dodaje się do gotowanych jabłek i gruszek. Z samym owocem, jak i przetworami z niego miałem dotąd rzadko do czynienia. Tym bardziej zainteresował mnie nowy alkohol od Jakob Haberfeld, czyli Pigwówka.
Samą markę już znam i pisałem już zarówno o jej alkoholach (przy okazji relacji z degustacji, w której brałem udział) oraz wyjątkowym miejscu poświęconemu historii rodziny Haberfeldów, które udało mi się odwiedzić. Częstowałem też alkoholami marki Jakob Haberfeld podczas organizowanych przez siebie spotkań degustacyjnych. Zwłaszcza Piołunówka robiła wtedy na uczestnikach PIOŁUNUJĄCE wrażenie ?.
Nie byłem więc zdziwiony, kiedy jeszcze zanim spróbowałem Pigwówki, zdążyła zostać okrzyknięta „prawdopodobnie najlepszą pigwówką aktualnie na rynku” przez serwis spirits.com.pl. To tylko wzmogło apetyt ?.
[Możesz czytać dalej, ale już teraz sygnalizuję, że krótką opowieść o Pigwówce wraz z degustacją znajdziesz także na kanale 40procent na Youtube.]
Czym jest Pigwówka Jakob Haberfeld?
Pigwówka Jakob Haberfeld to jeden z alkoholi marki, która odwołuje się do historii i tradycji Fabryki Wódek i Likierów uruchomionej w Oświęcimiu przez Jakoba Haberfelda w 1804 roku. Ten likier z pigwy klasy premium, zadebiutował na rynku w grudniu 2020 roku. Alkohol powstaje z owoców polskiej pigwy poddanych kilkumiesięcznej maceracji z kamionkowych kadziach. Dla podkreślenia smaku i aromatu, dodano nieco ziół. Na tle pozostałych produktów tej marki alkohol wyróżnia fakt, że trunek jest rocznikowany a wszystkie butelki (1804 sztuki) są numerowane. Do mnie trafił egzemplarz nr 981. Likier, o bardzo atrakcyjnej, bursztynowej, złotej barwie rozlano do eleganckich, pękatych butelek o pojemności 500 ml, zamkniętych charakterystycznym korkiem.
Co na etykiecie?
Bardzo elegancka etykieta utrzymana w czarno-złotej kolorystyce okleja dookoła całą butelkę. Frontowa część zawiera logo marki, nazwę alkoholu – „PIGWÓWKA likier z polskiej pigwy” z dopiskiem limited edition. Znajduje się tu również informacja o ilości butelek, miesiącu i roku wprowadzenia na rynek oraz ręcznie wypisany numer butelki. W dolnej części znajdziecie dopisek „Polish Craft Distillery”. Do tego oczywiście informacje o pojemności i mocy trunku – 35%.
Tylna część etykiety to przede wszystkim opis, który poniżej.
„Czas świąteczno-noworoczny powinien być uczczony niezwykłym toastem. Z miłości do historii oddajemy w Państwa ręce unikatowy likier, którego kwintesencją jest smak polskiej pigwy. W okresie międzywojennym pojawiał się on w kieliszkach tylko przy wyjątkowych okazjach. Pigwówka przygotowana została według starej receptury metodami rzemieślniczymi z soczystych naturalnych owoców, najwyższej jakości spirytusu i źródlanej wody, dowożonej z ujęcia w chronionej strefie górskiej. Macerowana w kamionkowych kadziach. Ilość limitowana – 1804 butelki.
Haberfeld to historia zamknięta w butelce. Ty tworzysz historię otwierając jedna z nich.”
Generalnie, patrząc na butelkę, etykietę, kolor alkoholu, trudno zaprzeczyć, że jest on po prostu… piękny ?.
Jak smakuje Pigwówka Jakob Haberfeld?
W kieliszku trunek prezentuje się znakomicie. Ciężki, oleisty o miodowo-złotej barwie pozostawia zapowiada coś słodkiego i intenywnego. Aromat słodko-kwaśny, wyraźnie pigwa, może też trochę czerwonych owoców – czereśnie, czarna porzeczka. Smak w pierwszej chwili słodki, nawet wydaje się, że za bardzo, ale natychmiast ta słodycz złamana jest cierpkością. Oczywiście dominuje pigwa, pojawiają się nuty agrestu i gotowanych gruszek. Krótki cierpki finisz. Ciekawy balans słodyczy i kwasowości, która powoduje, że od razu chce się sięgnąć po kolejny kieliszek.
Ile kosztuje Pigwówka Jakob Haberfeld?
Butelka Pigwówki to inwestycja na poziomie 89-99 zł. Wybrane alkohole Jakob Haberfeld możesz zamówić w sklepie online 40procent.pl.
Podnosi rangę spotkań
Pigwówka będzie elegancką towarzyszką deserów, podwieczorków, czy słodkich przekąsek. Świetny alkohol do podania podczas ważnych spotkań z rodziną, znajomymi. Warto mieć w barku przy okazji świąt, jubileuszy czy po prostu na wypadek niezapowiedzianej wizyty przyjaciół. Znakomita na prezent, nie tylko dla Pań. Warto uzupełnić innymi alkoholami Jakob Haberfeld i zorganizować degustację składającą się z mixu wódek i likierów.
Dodatkowe materiały na temat alkoholi znajdziesz także na profilach 40procent.pl na Instagramie, Facebooku i YouTube.