1921. To był ciekawy rok. Wtedy na świat przyszli m.in. Tony Halik, Stanisław Lem, Kazimierz Górski, czy Michalina Wisłocka. W Berlinie uruchomiono pierwszy w Europie odcinek autostrady o dł. 10 km a Józef Piłsudski wziął ślub z Aleksandrą Szczerbińską. Było też niespokojnie – na południu kraju wybuchło III Powstanie Śląskie. Ten rok miał także swoje znaczenie dla branży alkoholowej. Bracia Ludwik i Roman Dalkowscy kupili wtedy w Toruniu Fabrykę Wódek i Likierów Franza Graffa, rozpoczynając wspólną przygodę z biznesem alkoholowym.

Dalkowski i S-ka Fabryka Wódek i Likierów, Destylarnia i Miodostynia, zdjęcie udostępnione dzięki uprzejmości marki Dalkowski
Ludwik Dalkowski – destylator i przedsiębiorca
Starszy z braci – Ludwik związał się z branżą spirytusową dużo wcześniej. Już jako 18 latek poznał fach destylatora który ciągle doskonalił. 7 lat później, w 1909 roku, prowadził już własną Fabrykę Likierów w Poznaniu. Okres najlepszego prosperity jego firmy przypadł jednak na czasy toruńskiej spółki prowadzonej wraz z młodszym o 8 lat bratem. W najlepszym okresie działalności ich firma zatrudniała 20 osób i produkowała dziesiątki różnych alkoholi – wódki, likiery gorzkie i słodkie, rumy, wypalanki, koniaki a nawet wermuty. Niektóre z nich były nagradzane na międzynarodowych wystawach, np. w Rzymie i Paryżu. Barierą dla dalszego rozwoju przedsiębiorstwa okazały się zmiany w prawie. Ustawa o monopolu spirytusowym z 1924 roku uniemożliwiła fabryce produkcję białych wódek, co negatywnie odbiło się na biznesie. Finalnie, w 1927 roku firma została postawiona w stan likwidacji.
Marka Dalkowski – kontynuacja tradycji
71 lat później, bo w 1998 roku, tradycje gorzelnicze Dalkowskich w Toruniu postanowiła kontynuować firma Henkell Polska (dziś Henkell – Freixenet Polska), która nabyła prawa do marki od spadkobierców Ludwika Dalkowskiego. Od tej pory, znany producent i dystrybutor, znany przede wszystkim z win musujących, wprowadził na rynek szereg nowych alkoholi. Pod marką Dalkowski można dziś nabyć likiery: o smaku czekoladowym, waniliowym oraz truskawkowo śmietanowym oraz advocaat, a także wódkę czystą i wódki smakowe. Advocaat to dziś jeden z najchętniej kupowanych likierów jajecznych na rynku, a wódka czysta i smakowe szybko zyskują nowych odbiorców i są nagradzane. Wódka Czysta Filtrowana oraz Wódka Jarzębinowa uzyskały w 2019 roku złote medale podczas Warsaw Spirits Competition, odpowiednio w kategoriach: wódki ziemniaczane oraz wódki smakowe owocowe. Wódkę Jarzębinową nagrodzono także oznaczeniem Superior Taste Award przez International Taste Institute w Brukseli.

Wódka Jarzębinowa z nagrodą Superior Taste Award, zdjęcie udostępnione dzięki uprzejmości marki Dalkowski
Linia wódek Dalkowski
Linia wódek Dalkowski nawiązuje do tradycji i receptur stworzonych niespełna 100 lat temu przez firmę przedsiębiorczych braci. Pod tą marką dostępne są dziś cztery alkohole: Wódka Czysta Filtrowana, Wódka na Zielonym Pieprzu, Wódka Wiśniowa i Wódka Jarzębinowa. Wódka czysta wytwarzana jest ze spirytusu ziemniaczanego, wódki smakowe to efekt maceracji owoców i ziół i spirytusie zbożowym (Wódka Wiśniowa, Wódka Jarzębinowa) i ziemniaczanym (Wódka na Zielonym Pieprzu). Wszystkie dostępne są w charakterystycznych, przypominających karafkę, eleganckich butelkach o pojemności 500 ml. Wódka czysta ma moc 40%, wódki smakowe zawierają 38% alkoholu. Wódki – czysta filtrowana oraz jarzębinowa uzyskały w 2019 roku złote medale podczas Warsaw Spirits Competition, odpowiednio w kategoriach: wódki ziemniaczane oraz wódki smakowe owocowe.
Co na etykiecie?
Wszystkie 4 butelki posiadają dwie frontowe etykiety. Jedna z nich jest wspólna dla każdej z wódek. Jest tu duży napis DALKOWSKI WÓDKA, poniżej rok założenia 1909, odwołujący się do początków samodzielnej działalności Ludwika Dalkowskiego. Powyżej anglojęzyczny napis Polish spirits, premium quality z wizerunkiem założyciela. Na drugiej, naklejanej pod niewielkim kątem i zawijającej się za krawędź butelki etykiecie, można znaleźć indywidualne oznaczenia każdego z rodzajów alkoholu. Przy nadrukowanym słowie autorament (dawniej określano tak rodzaj, typ) znajdują się, nazwy alkoholi: odpowiednio wódka czysta filtrowana, wódka wiśniowa, wódka na zielonym pieprzu, wódka jarzębinowa. Poniżej znajdują się informacje o numerze butelki, nazwie certyfikatu oraz kopia podpisu Mistrza Jakości. Pojemność butelek to 500 ml. Na bocznej części butelki – kod kreskowy i nazwa producenta.
Jak smakuje DALKOWSKI?
Wódka Czysta Filtrowana. W zachęcającym aromacie kwiatowa, choć delikatnie da się wyczuć alkohol. W smaku przyjemnie słodkawa, dość gęsta, konkretna. Finisz pieprzny, lekko goryczkowy, rozgrzewający. Jak przystało na bardzo dobrą wódkę ziemniaczaną – łatwa do picia.
Wódka Wiśniowa. Zapach przypomina dobry kompot wiśniowy robiony przez babcię. Wyraźnie wyczuwalne także amaretto i migdały. W smaku słodka, alkoholowa, rozgrzewająca. Finisz gorzkawy, wytrawny, da się wyczuć sok wiśniowy.
Wódka na Zielonym Pieprzu. Rzeczywiście w aromacie czuć pieprz ziołowy, ale także gałkę muszkatołową. Do tego dużo słodyczy, trochę migdałów, ma coś z marcepana. W smaku półwytrawna, ziołowo-piernikowa, przypomina też odrobinę grzańca galicyjskiego. W finiszu szczypie nieco w język, coś jak cynamon, da się też wyczuć aromat migdałowy do ciast.
Wódka Jarzębinowa. Aromat słodki, dojrzałe jabłka, czerwona porzeczka. W smaku wyczuwalne morele, jarzębina. W finiszu dalej morele, jakby z pestką, lekka cierpkość, która zwiększa apetyt.
Ile kosztuje Dalkowski?
W większości sklepów, butelki wódek Dostępne są w tej samej cenie, zwykle od 40 do 45 zł za sztukę, choć w promocjach udaje się tę wódkę „upolować” nawet poniżej 35 zł.
Dalkowski – zestaw z Polski
Alkohole Dalkowski to doskonały pomysł na domową degustację w gronie przyjaciół i znajomych. Wódka na Zielonym Pieprzu może być ponadto dobrym uzupełnieniem potraw mięsnych. Pozostałe wódki smakowe świetnie sprawdzą się jako akompaniament deserów. Każdą z nich śmiało można serwować jako aperitif lub digestif. Fanom nowych smaków polecam przede wszystkim Wódkę Jarzębinową i Wódkę na Zielonym Pieprzu. Miłośnicy klasyki powinni spróbować Wódki Czystej Filtrowanej i oczywiście Wódki Wiśniowej. Zestaw wódek Dalkowski to również dobry pomysł na prezent dla osób zza granicy. Dobrze mieć w barku pełny komplet i podawać gościom wedle ich gustów.