fbpx

Szarlotka – płynny jabłecznik od Smarduch Family Distillery

Tradycja, tradycja tradycja. To jeden z najczęstszych odnośników dla świata gorzelniczego rzemiosła. Niejednokrotnie chodzi o to, aby trunek przywoływał skojarzenia z tym, co najlepsze, nie tylko z naszej przeszłości. Polscy producenci swoimi produktami przypominają nam zazwyczaj sielski czas spędzony na łonie natury, klimat polskich pól i sadów, smak owoców, warzyw, a nawet domowych wypieków. Właśnie do tych ostatnich odwołuje się trunek, o którym dzisiaj publikuję kilka słów. Szarlotka jest bowiem wyjątkowym likierem, który smakuje tak, jak się nazywa :). Receptura jabłecznika pochodzi wprawdzie z Francji, jednak wypiek ten już dawno zakorzenił się w polskiej tradycji kulinarnej.  O ile samo ciasto jest bardzo dobrze znane, o tyle nie każdy ma świadomość, że przepis na szarlotkę został odwzorowany w postaci polskiego, rzemieślniczego likieru.

 

Jabłecznik w płynie

Receptura „Szarlotki” powstała w małej firmie Smarduch Family Distillery, o której pisałem w tekście „Wizyta w Smarduch Family Distillery”.  Ta manufaktura, zlokalizowana w Grodkowie w woj. opolskim, która wyrosła z produkcji nalewek, tworzy dziś znakomite likiery i destylaty. Szarlotka powstała na bazie spirytusu zbożowego i naturalnych składników, takich jak polskie jabłka, miód, wanilia, cynamon i goździki. Trunek ma 26% mocy i można go nabyć w butelkach 200 oraz 500 ml.

Szarlotka od Smarduch Family Distillery

Szarlotka od Smarduch Family Distillery

Niebo w gębie?

Umówmy się, porównanie do szarlotki, stawia temu likierowi poprzeczkę bardzo, bardzo wysoko. Od razu spodziewamy się naturalnego, słodkiego, owocowego smaku z dodatkiem najlepszych przypraw. Czy to dostajemy? Wygląda na to, że tak. W aromacie wyczuwalne są wyraźnie nuty pieczonych jabłek, wanilii i cynamonu. W smaku pojawia się sporo słodyczy i rozgrzewające nuty goździków. Wszystko pięknie się komponuje. Jest to alkohol typowo deserowy, który łączyłbym z owocową drożdżówką, lodami, czy kruchymi ciasteczkami. Czy likier pasuje jako akompaniament do jabłecznika? Można spróbować, choć mam wrażenie, że to byłyby już „dwa grzyby w barszczu”.

Gdzie kupić Szarlotkę?

Niestety nie dostaniemy jej w cukierni ani piekarni. Trzeba wybrać się do specjalistycznego sklepu z alkoholami lub znaleźć Szarlotkę online. Jest spora szansa, że ten wyjątkowy trunek znajdzie się, w bardziej ekonomicznej wersji, w sklepach wielkopowierzchniowych. Producent przygotował już odpowiednią wersję produktu.

Szarlotka w wersji dla szerszej dystrybucji

Szarlotka w wersji dla szerszej dystrybucji

Powrót

Bądź na bieżąco!

obserwuj lub polub