W rolnictwie zbliża się pora na wykopki. Sporo odmian ziemniaków zbiera się przecież pod koniec września. To dobry moment, żeby przypomnieć, że ziemniak ziemniakowi nierówny 😊. Nawet tej samej odmiany. W zasadzie powinienem nazwę tego popularnego warzywa napisać przez duże „Z”, bo tak naprawdę chodzi mi o okowitę Ziemniak z Podola Wielkiego. A konkretnie o dwie okowity – Ziemniak Innovator i Ziemniak Innovator Alter-Ego z rocznika 2020. O co tu chodzi?

Jak wiecie, większość producentów polskich destylatów rzemieślniczych klasy premium rocznikuje swoje trunki. Poszczególne roczniki alkoholu, powstałe z tego samego surowca, nawet dokładnie z tej samej odmiany, rok później mogą mieć inny smak i zapach niż ich młodszy odpowiednik. Utarło się myślenie, w którym „winą” za te zmiany walorów degustacyjnych przypisujemy zmiennym warunkom pogodowym. Przecież, choćby rzeczone ziemniaki, w zależności od nasłonecznienia, ilości opadów, temperatury itp. występujących w danym roku nabierają innych właściwości. W rzeczywistości gorzelniczego rzemiosła, istotnie przekłada się to na walory degustacyjne trunku.

Okowity Ziemniak Innovator i Innovator Alter Ego w wersjach 700 i 50 ml
Okowity Ziemniak Innovator i Innovator Alter Ego w wersjach 700 i 50 ml

Michał Paszota właściciel i Mistrz Gorzelnictwa w Podolu Wielkim od dobrych kilku lat, w licznych wypowiedziach podkreślał, że to tylko część prawdy. Bardzo duże znaczenie ma bowiem sam proces produkcji trunku. Tym samym, wprowadzając zmiany w procesie zacierania, fermentacji i destylacji można uzyskać różne trunki, nawet z identycznego surowca. Udowodnił to swoimi okowitami Ziemniak Innovator i Ziemniak Innovator Alter Ego.

Czym jest Ziemniak Innovator i Ziemniak Innovator Alter-Ego?

Ziemniak Innovator  Ziemniak Innovator Alter-Ego to różne okowity stworzone dokładnie z tego samego surowca ze zbiorów w 2020 roku. Michał Paszota, Mistrz Gorzelnictwa, poprzez zmiany w procesie produkcji, nadał im różne profile smakowe. Ziemniaki, jak w przypadku prawie każdego przetwarzanego w gorzelni rzemieślniczej Podola Wielkiego (wyjątkiem są okowity piwne), pochodziły z własnego gospodarstwa. Obie okowity powstały w limitowanych edycjach, Innovator – 1112 butelek o pojemności 700 ml, Alter-Ego – 568 butelek. Alkohole zestawiono z taką samą mocą – 43%.

Okowita Ziemniak Innovator i Innovator Alter Ego wwersji mini
Okowita Ziemniak Innovator i Innovator Alter Ego wwersji mini

Co na etykiecie?

Podole Wielkie na etykietach każdego z nowych roczników prezentuje wizerunek jednego z pracowników. Rocznik 2020 to uhonorowanie Pana Mariana Hermanna, pierwszego pracownika gospodarstwa w Podolu. To właśnie jego postać widnieje na frontowej etykiecie. Zarówno Innovator, jak i Alter – Ego utrzymane są w czarno-szarej kolorystyce ze złotym logo. Etykiety względem siebie mają odwrócone kolory czarny z szarym, aby podkreślić alternatywne oblicza tego samego surowca. Standardowo, znajdziecie tu też informacje o roczniku, liczbie wyprodukowanych sztuk, nazwie pola, z którego pochodzi surowiec i oczywiście o zawartości alkoholu.

Jak smakuje Innovator i Innovator Alter Ego?

Ziemniak Innovator

Mamy tu wyrazisty aromat surowego, krojonego ziemniaka, zapach w takim intensywnym chrzanowym wydaniu. Wyczuwalne nuty skrobiowe, ale i zioła typu oregano czy tymianek. W smaku mamy bardzo konsekwentnie, surowy ziemniak, jest go bardzo dużo, jest chrzanowa ostrość, nawet cytrusowość. W długim finiszu mamy owocową kwasowość i nuty ziołowe. Na każdym etapie degustacji tego trunku występuje dużo mineralności.

Ziemniak Innovator to zapach i smak surowego ziemniaka, ziół i chrzanu
Ziemniak Innovator to zapach i smak surowego ziemniaka, ziół i chrzanu

Innovator Alter Ego

Oczywiście ziemniak w zapachu jest tu mocno wyczuwalny. W tym przypadku jednak mamy więcej łagodności, kremowości, jest tu sporo ziemniaków pieczonych z ogniska ze śmietaną i odrobiną dymu. Zaskakujące są tu nuty owocowe – pieczonych jabłek. Tu w smaku jest więcej łagodności, można powiedzieć, że jest bardziej smooth. Więcej mamy tu smaku ziemniaka gotowanego, podpiekanego. W finiszu podobieństw do Innovatora, pojawiają się tu bowiem nuty ziołowe.

Innovator Alter Ego ma do zaoferowania aromat i smak ziemniaka pieczonego i gotowanego, jest łagodniejsza i bardziej kremowa
Innovator Alter Ego ma do zaoferowania aromat i smak ziemniaka pieczonego i gotowanego, jest łagodniejsza i bardziej kremowa

Odebrałem trunki jako wyraźnie różne od siebie, więc z mojej perspektywy, Michał osiągnął swój cel. Oczywiście obie okowity to absolutny top w świecie polskich destylatów z ziemniaka (bo zagranicznych nie znam 😊). Musicie spróbować sami i porównać.

Jaka jest cena Ziemnaka Innovator i Ziemniaka Innovator Alter-Ego?

Te alkohole warto kupić w zestawie za ok 360 zł.

Osobno, można je nabyć odpowiednio: Innovator – 159 zł, Alter-Ego – 209 zł.

Wybrane alkohole marki Podole Wielkie znajdziesz w sklepie online 40procent.pl.

Do kolacji i degustacji

Tu aż się prosi o degustację porównawcza. Zapraszasz znajomych, serwujesz im oba trunki i pytasz o różnice. Oczywiście oba sprawdzą się jako świetny pairing do dań kuchni polskiej. Innovatora chętnie próbowałbym w towarzystwie dań mięsnych serwowanych na zimno, Alter Ego, raczej do gorącego bigosu, pierogów, rolady czy pieczonek. Dobrze mieć oba trunki w kolekcji, żeby móc wrócić do nich za kilka lat. Ich jakość jest ponadczasowa.

Na zdrowie!

Pamiętajcie o odpowiedzialnej konsumpcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *