fbpx

Młody Ziemniak 2020: tradycji musi stać się zadość

Jeszcze w styczniu ubiegłego roku, podczas Festiwalu Wódki i Zakąski w Warszawie, przedstawiciele marki Chopin w  zapraszali mnie na 10. rocznicę pierwszego rozlewu Młodego Ziemniaka. Byłem zachwycony, miałem w końcu szansę zobaczyć kolebkę gorzelniczego rzemiosła na własne oczy. Z wiadomych przyczyn, wtedy się nie udało :(. Nie udało się też jak dotąd w 2021 roku. No, ale trzeba być dobrej myśli. Świat i czas biegną dalej, Chopin Distillery kontynuuje tradycje wiosennych wypustów, lada dzień premiera kolejnego trunku. Ikona świata polskich destylatów tworzonych metodami rzemieślniczymi właśnie przypomina o sobie. Już 22 marca oficjalnie zadebiutuje Młody Ziemniak w edycji 2020.

Kolejna edycja Młodego Ziemniaka oficjalnie pojawi się 22.03.2021

Kolejna edycja Młodego Ziemniaka oficjalnie pojawi się 22.03.2021

Czym jest Młody Ziemniak 2020?

11 lat. Rok w rok. Każdej wiosny, począwszy od 2009 roku do teraz, na rynku pojawia się nowy rocznik tego pionierskiego alkoholu. Każdy nieco inaczej smakuje, każdy, z jednej tylko odmiany ziemniaka. Wszystkie destylowane w Chopin Distillery w Krzesku. Wszystkie spod ręki Master Distillera Waldemara Durakiewicza. Niezmiennie pod skrzydłami Podlaskiej Wytwórni Wódek “POLMOS” S.A.

Próbka od producenta - Młody Ziemniak 2020

Próbka od producenta – Młody Ziemniak 2020

Mamy marzec 2021. Tradycji musi stać się zadość. Sporo o Młodym Ziemniaku, przy okazji edycji 2018 pisałem tutaj, więc zachęcam zainteresowanych do lektury. Tymczasem, niedawno, otrzymałem przedpremierowo 100 ml porcję najnowszej edycji, miałem okazję jej już spróbować, dzielę się więc Wami moimi doświadczeniami.

Jak smakuje Młody Ziemniak 2020?

Jeśli jeszcze nie próbowaliście Młodego Ziemniaka możecie wyobrażać sobie, że smakuje jak… młode ziemniaki 😊. Jest nieco inaczej. Edycja 2020 dla mnie pachnie przede wszystkich skórkami z dojrzałych ziemniaków, pachnie też ziemią. Ten aromat jest nieco przydymiony, jakby ogniskiem, ale jednocześnie łagodny i zachęcający. W smaku z kolei da się wyczuć tłustość i ciężkość tego trunku, co przypomina mi ziemniaki z pieczonek, takich jakie znam z kociołka, z liśćmi kapusty i słoniną, boczkiem, momentami lekko przypalonych. W finiszu pojawiają się wytrawne, gorzkie nuty jak w popiole z ogniska oraz siano i zioła. Bardzo dobry, konsekwentny, zbilansowany, smaczny trunek. Będzie to nie lada gratka dla fanów destylatów z ziemniaka. Istotnie różni się od pozostałych tego typu alkoholi obecnych na rynku. Musicie spróbować! Moją domową degustację w wersji wideo możecie zobaczyć na kanale 40procent na YouTube.

Młody Ziemniak 2020 degustacja przedpremierowa

Młody Ziemniak 2020 degustacja przedpremierowa

Ile kosztuje Młody Ziemniak 2020

Średnia cena to ok 120 zł.

Towarzysz tradycyjnego stołu i bohater barku

Młody Ziemniak to znakomity trunek na wiele okazji. Świetnie skomponuje się przykładowo z daniami kuchni polskiej, do których zwykle dodajemy ziemniaków. Ze względu na walory degustacyjne i swoją sławę w świecie polskich destylatów warto wkomponować butelkę w większy zestaw rzemieślniczych polskich alkoholi i pozwolić gościom porównać ich smak i aromat. Nie jest tajemnicą, że Młody Ziemniak to gratka dla kolekcjonerów. Warto więc odłożyć sobie min. jedną butelkę do kolekcji. Przede wszystkim jednak warto cieszyć się jego niepowtarzalnym smakiem, który zachwyca koneserów.

Powrót

Bądź na bieżąco!

obserwuj lub polub