fbpx

Grochowica x sherry, czyli destylat z grochu leżakowany w beczce

Artur Król, założyciel i CEO w Grochowica Spirits lubi zaskakiwać. Przecież już w 2019 roku wprowadził na rynek pierwszą w Europie okowitę z grochu. Pamiętam to jak dziś, choć to były początki mojego zainteresowania światem polskich, wysokoprocentowych produktów rzemieślniczych. Oj, działo się wtedy na degustacji w warszawskiej Kicie Koguta. Podrzucam Wam link do relacji z tego spotkania

Potem, pod szyldem Grochowica Spirits pojawiło się sporo innych trunków. Wg mnie warto zwrócić uwagę na świetną wódkę Horst oraz Okowitę z Legnickiego Pilsa. Od wiosny 2023 roku możemy się delektować czymś równie wyjątkowym, co wyszukanym. Podstawowy destylat firmy, czyli debiutancka Grochowica opuściła bowiem beczki, w których spędziła nieco ponad 12 miesięcy. Światło dzienne ujrzała okowita grochowa w nowych trzech wcieleniach, z beczek po: kentucky whiskey, Sherry Oloroso i Sherry Pedro Ximenez. 

Grochowica z beczki po Sherry Oloroso to jedna z trzech starzonych okowit z grochu z tej serii

Grochowica z beczki po Sherry Oloroso to jedna z trzech starzonych okowit z grochu z tej serii

Dziś skupiam się na mojej ulubionej, tej z beczki po sherry oloroso, choć w moim typie nie należę do większości. Od razu Wam powiem, że wśród osób, które znam i próbowały wszystkich trzech, nieco większe uznanie zdobyła ta, po Pedro Ximenez.

Czym jest Grochowica starzona w beczce po Sherry Oloroso?

Destylat z grochu, zestawiony z mocą 64% wlano do beczki. Po roku, moc “stopniała” do 60%, a więc tzw. udział aniołów wyniósł 40%. Trunek dojrzewał w nowej leżakowni Podkarpackiej Destylarni Okowity i tam został zabutelkowany. Łącznie, powstało niespełna 500 butelek, a więc jest to edycja bardzo limitowana. Grochowica z beczki po Sherry Oloroso, podobnie jak pozostałe dwie starzone, została rozlana do nowych dla marki butelek. Grochowice starzone zestawiono z taką samą mocą jak podstawową wersję trunku, a więc 53,9%. 

Grochowica z beczki po Sherry Oloroso

Grochowica z beczki po Sherry Oloroso

Co na etykiecie?

Etykieta utrzymana jest w brązowo-złotej stylistyce. Dominuje logo Grochowicy oraz nazwa trunku. Znajdziecie tu też numer butelki. Ja otworzyłem butelkę numer 125. Na kontretykiecie znajdziecie opis zapachu i smaku alkoholu oraz kopię podpisu Artura Króla. Całość prezentuje się bardzo elegancko. Od razu ma się wrażenie, że obcuje się z trunkiem klasy premium.

Starzona Grochowica to nie lada gratka dla każdego konesera

Starzona Grochowica to nie lada gratka dla każdego konesera

Jak smakuje Grochowica starzona w beczce po Sherry Oloroso?

Zacznijmy od koloru, bo ten jest tu wyraźny i intensywny. Beczka zrobiła swoje i nadała trunkowi bursztynowej barwy, z odcieniami przypominającymi zaparzoną, czarną herbatę. Zbliżając kieliszek do nosa od razu wyczuwamy coś owocowego, rozgrzewającego, z przyprawową nutą. Na pierwszym planie pojawiają się kandyzowane owoce, przede wszystkim pomarańcze, śliwki i wiśnie. Mamy tu też nieco wanilii, karmel oraz orzechy. Pojawia się też zielony groszek.

Grochowica Sherry Oloroso

Grochowica Sherry Oloroso

W smaku najpierw dużo słodyczy owocowo-karmelowej, potem przychodzi nieco cierpkości zielonych roślin, jest też sporo cynamonu, imbiru. W finiszu nuty korzennych przypraw, ziele angielskie, goździki, imbir, marcepan, wiśnie, rodzynki i odrobina nut trawiastych oraz zielony groszek. Mniam!

Dlaczego akurat ta jest moją ulubioną? Odniosłem wrażenie, że jest tu największa równowaga pomiędzy bazowym destylatem a wpływem beczki. 

Trunek ma wiele walorów degustacyjnych

Trunek ma wiele walorów degustacyjnych

Niecodzienne doświadczenie

Radość z degustacji Grochowicy z beczki po Sherry Oloroso czerpać będą przede wszystkim sympatycy alkoholi starzonych. To niecodzienne doświadczenie móc porównać polski trunek, z niecodziennego surowca z dobrej jakości single malt czy starzonego rumu. Niejeden z Was będzie zaskoczony. A jeśli szukasz wyjątkowego prezentu dla konesera alkoholi – ten trunek będzie na pewno pozytywnym zaskoczeniem. Produkty od Grochowica Spirits znajdziecie w sklepie online

Pamiętajcie o odpowiedzialnej konsumpcji!

Powrót

Bądź na bieżąco!

obserwuj lub polub