fbpx

Co warto wiedzieć o Jonston Distillery? 5 faktów.

Producent alkoholi rzemieślniczych z Leszna wciąż stawia na nowe produkty i zdobywa kolejnych odbiorców. Produkty od Jonston Distillery Dostępne są w coraz większej liczbie barów, sklepów i restauracji. Co warto wiedzieć o tej niewielkiej, choć bardzo dynamicznej manufakturze? 

Jonston stale poszerza ofertę ginów i innych alkoholi

Jonston Distillery stale poszerza ofertę ginów i innych alkoholi

Zaczęło się od ginów.

Destylarnia Jonston zadebiutowała w 2021 roku jako marka ginu. W początkowym okresie koncentrowała się wyłącznie na destylatach tworzonych na bazie jałowca. Pierwsze dwa alkohole, czyli Jonston Polish Gry Gin oraz Mrs. Jonston Hibiscus Infused Gin spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem wśród konsumentów, co zachęciło producenta do wprowadzania nowych receptur. Dziś marka Jonston to cała gama alkoholi i dodatków. W ofercie destylarni znajdziecie giny, wódki botaniczne, koktajle gotowe do serwowania oraz innowacyjne perfumy do koktajli. Jonston Distillery jest dziś najbardziej docenioną mikro destylarnią ginu w Polsce (medale Warsaw Spirits Competition) oraz uznaną za jej granicami. Firma może się pochwalić srebrnymi medalami na IWSC (International Wine & Spirits Competition) 2021 oraz IWSC 2023 i LSC (London Spirits Compeition) 2023 oraz brązem dla Yuzu Gin na San Francisco World Spirits Competition 2023.  

Jonston Gin w plenerze

Pierwsze dwa giny marki Jonston ukazały się na rynku w 2021 roku

Wyjątkowe receptury.

Jonston Distillery, podobnie jak inni rzemieślnicy, nie boi się wprowadzania w życie niecodziennych receptur. No bo wódka infuzjowana śliwką i imbirem albo limonką i papryczkami habanero to nie jest coś, co spotyka się często na półkach. Prawdziwą furorę robi jednak gin zmieniający kolor. Jonston Gin Kind of Blue, po dodaniu toniku (lub innej substancji o kwaśnym odczynie) zmienia kolor z niebieskiego na różowy. Ta „magiczna sztuczka” robi niesamowite wrażenie na klientach.

Jonston Gin Kind Of Blue ma niesamowitą barwę

Jonston Gin Kind Of Blue zmienia kolor po dodaniu toniku

Kobieca ręka.

Jonston Distillery to projekt rodzinny, za którym stoi Katarzyna i Paweł Janus, ale to Kasia zarządza spółką i jest Master Distillerką. To dość wyjątkowa sytuacja na polskim rynku gorzelniczym, na którym zdecydowaną większość stanowią jednak Panowie. 

Katarzyna Janus jest CEO i Master Distillerką w Jonston Distillery

Katarzyna Janus jest CEO i Master Distillerką w Jonston Distillery

Jonston czy „Dżonston”?

Marka destylarni inspirowana jest działalnością wielkopolskiego botanika Jana Jonstona związanego z Lesznem (był tu lekarzem miejskim). Jan Jonston był urodzonym w Polsce potomkiem szkockiego imigranta (Simon Johnston) i Polki. Jego nazwisko zostało spolszczone, od sam czuł się Polakiem, a więc Jonston a nie „Dżonston”. Warto wspomnieć, że stykające się czułkami jelonki rogacze widoczne na etykietach wielu produktów destylarni nawiązują bezpośrednio do jednej z prac botanika, poświęconej owadom. 

Jonston Gin zawdzięcza swój wyrazisty charakter wyszukanej selekcji unikalnych botaników z całego świata

Jonston Gin zawdzięcza swój wyrazisty charakter wyszukanej selekcji unikalnych botaników.

Rzemieślniczy charakter.

Jonston Distillery to produkty, które powstają metodami rzemieślniczymi. Co to oznacza? Trunki destylowane są na specjalistycznej, miedzianej aparaturze przeznaczonej do produkcji alkoholu w krótkich partiach (small batch). Proces maceracji składników, butelkowania i etykietowania odbywa się z dominującym udziałem pracy ludzkich rąk (hand made). Same alkohole powstają według autorskich receptur, także wykorzystujących tzw. rota wyparkę, która pozwala na destylację w próżni (vacuum). Dzięki temu, udaje się przenieść do destylatów intensywny, świeży zapach owoców, ziół, czy przypraw.

Lime & Habanero Jonston Botanical Vodka

Lime & Habanero Jonston Botanical Vodka to wódka, której nadano smak limonki i papryki habanero

 

Na zdrowie! Próbujcie polskich destylatów rzemieślniczych i róbcie to odpowiedzialnie.

Powrót

Bądź na bieżąco!

obserwuj lub polub