fbpx

Andrzej Urbanek zaskakuje okowitą z truskawek

Sezon na truskawki 🍓 w zasadzie się skończył. Na szczęście, dzięki branży polskich destylatów rzemieślniczych, owoc ten zyskuje drugie życie👻. Wprawdzie nie każdy ma odwagę i odpowiedniej jakości surowiec, aby pozwolić sobie na jego destylację, ale na szczęście, na scenie polskich destylatów mamy Andrzeja Urbanka i jego gospodarstwo.

Andrzej Urbanek i świat destylatów

Przypomnijmy, że rok temu, Andrzej Urbanek, właściciel dużego gospodarstwa rolnego na Podkarpaciu (ponad 300 ha) postanowił, że będzie tworzył własne alkohole. Ponieważ nie posiadał własnej destylarni ani odpowiedniego know-how, zlecił produkcję do pobliskiej Podkarpackiej Destylarni Okowity, samemu skupiając się na koncepcji trunków, no i oczywiście na surowcach.

Tak powstało jego sześć debiutanckich okowit, z różnych zbóż i owoców, firmowanych nazwiskiem rolnika. Efekt? Komplet, a więc 6 złotych medali na Warsaw Spirits Competition 2020, w tym double gold za okowitę ziemniaczaną. Więcej poczytacie w tekście Andrzej Urbanek: okowity prosto od rolnika.

Czym jest okowita z truskawek z Gospodarstwa Rolnego Andrzej Urbanek

W tym roku, Andrzej Urbanek znów zaskakuje. Potrzebował aż 1400 kg truskawek, z których powstało zaledwie 340 butelek jego nowej okowity. Tak, w tej butelce są tylko (destylowane) truskawki i woda. Trunek zestawiono z niemałą mocą 52,5%, czyli dokładnie taką samą jak pozostałe okowity owocowe. Do produkcji wykorzystano dwie odmiany: Elkat i Honeoye.

Okowita z truskawek w Podkarpackiej Destylarni Okowity, fot. Andrzej Urbanek

Okowita z truskawek w Podkarpackiej Destylarni Okowity, fot. Andrzej Urbanek

Jak smakuje okowita z truskawek?

Trunek pachnie słodkim truskawkowym dżemem i kompotem z truskawek. W smaku jest wytrawna, pestki truskawkowe, ciasto z truskawkami, nieco liści, a nawet nuty orzechów i drewna. Alkohol jest zaskakująco łagodny, nie czuć tych 52,5 %. Finisz jest dalej wytrawny, rozgrzewający, wraca kompot truskawkowy. Mniam! Moją plenerową degustację okowity z truskawek Urbanek możesz obejrzeć na kanale 40procent na YT.

Jaka jest cena okowity z truskawek?

Butelka o pojemności 500 ml to inwestycja na poziomie 190 – 200 zł. Tu możesz zamówić wódki i okowity z Gospodarstwa Rolnego Andrzej Urbanek.

Degustacja i kolacja

Okowita z truskawek z Gospodarstwa rolnego Andrzeja Urbanka to zdecydowanie alkohol o walorach degustacyjnych. Warto przynajmniej raz spróbować podanej w kieliszku degustacyjnym, w temperaturze pokojowej. Dobrym pomysłem będzie też  porównanie z innymi okowitami Andrzeja Urbanka i nie tylko. Znakomicie sprawdzi się również w plenerze jako akompaniament np. dań mięsnych mięs. Każdy, kto chce spróbować musi się spieszyć, bo ta edycja jest mocno limitowana.

Okowita z truskawek Andrzej Urbanek

Okowita z truskawek Andrzej Urbanek

 

 

Powrót

Bądź na bieżąco!

obserwuj lub polub