fbpx

SINGLE: destylaty eksportowe w sześciu odmianach

W świecie whisky określenie single malt to zwykle synonim wysokiej jakości, szlachetności i dobrego smaku. Aby na etykiecie whisky mogło znaleźć się to sformułowanie, alkohol musi spełnić szereg wymagań. Dotyczą one m.in. wykorzystanych surowców (musi to być jęczmień), procesu produkcji (destylacja  wyłącznie w miedzianych alembikach) czy pochodzenia (zawartość butelki nie może pochodzić z więcej niż jednej destylarni). A czy da się odzwierciedlić jakość single malt w świecie wódek? Polmos Siedlce jest jednym z tych producentów, którzy pokazują, że tak.

Przedstawiam Wam linię polskich, czystych destylatów, występujących pod marką SINGLE. To jedna z marek alkoholi wytwarzanych w gorzelni w Krzesku. Tej samej, w której powstaje Młody Ziemniak, czy wódka Chopin. Nad produkcją czuwa również ten sam Mistrz Destylacji – Waldemar Durakiewcz.

Kolekcja wódek Single 40procent.pl

Kolekcja alkoholi SINGLE

Towar eksportowy

Pierwotnie, produkty linii SINGLE były przeznaczone wyłącznie na rynki zagraniczne. Stąd anglojęzyczna nazwa, mająca znawcom whisky pokazać trunek jako alkohol inny (lepszy) od reszty wódek. Zresztą, cała przednia etykieta wypisana jest w języku angielskim. Dziś, produkty te są dość łatwo dostępne również w Polsce. Można je znaleźć m.in. w wybranych salonach z alkoholem. Bardzo często spotkacie je także  na polskich lotniskach, w strefach bezcłowych. Być może dlatego alkohol rozlewany jest do butelek o pojemności 375 ml, co pozwala na łatwiejsze przewożenie.

Czym jest SINGLE

Produkty SINGLE, podobnie jak Młody Ziemniak, nie są wódkami. Alkohole te to efekt połączenia spirytusu NIEREKTYFIKOWANEGO, tzw. destylatu rolniczego z wodą osmotyczną (oczyszczoną). W tym przypadku, woda pochodzi z własnego źródła głębinowego zlokalizowanego na terenie zakładu. Każdy z produktów SINGLE wytwarzany jest z jednego tylko składnika. Dziś pod tą marką dostępnych jest 6 produktów SINGLE: oat (z owsa), potato (z ziemniaka), wheat (z pszenicy), barley (z jęczmienia), rye (z żyta), corn (z kukurydzy). Wszystkie mają moc 40%. Przeznaczenie na eksport, jednokrotna destylacja oraz oczywiście pochodzenie (gorzelnia Krzesk) to gwarancja wysokiej jakości. Aby ją uzyskać trzeba m.in. starannie dobierać surowce, które muszą pochodzić z upraw, na których nie używa się sztucznych nawozów.

Wódka SINGLE oat 40procent.pl Blog o Wódce

SINGLE oat

 

Kolekcja alkoholi SINGLE

Kolekcja alkoholi single – miniatury

Etykieta

W górnej części etykiety widnieje logo gorzelni Chopin, poniżej znajduje się informacja o tym z jakiego surowca napój spirytusowy został wydestylowany. W centralnej części etykiety duży napis SINGLE a pod nim pasek z kolorowym tłem, innym dla każdego rodzaju alkoholu: czarny – ziemniak, czerwony – żyto, niebieski – pszenica, jasny szary – jęczmień, ciemny szary – owies, pomarańczowy – kukurydza. Wreszcie, w dolnej części etykiety nazwisko Mistrza Destylacji – Waldemara Durakiewicza oraz Prezesa Zarządu – Tadeusza Dordy. Obok widnieje rok zbiorów.

Jak smakuje SINGLE?

Produkty SINGLE, jak przystało na alkohole, które powstają z destylatu rolniczego (a nie rektyfikatu) i są poddane jednokrotnej tylko destylacji, są bardzo aromatyczne. SINGLE żytni w aromacie jest zdecydowany, chlebowy, w smaku wyczuwalna słodycz ale i pieprzna goryczka. SINGLE pszeniczny to słodkawy aromat chleba, w smaku delikatnie miodowy z długim finiszem. W SINGLE z jęczmienia da się wyczuć zapach owoców a w smaku – czarne porzeczki. Na uwagę zasługuje SINGLE owsiany. Rzadko spotyka się alkohol z tego surowca. Destylat z owsa w aromacie jest ciężki, oleisty z obecnością kwaśnych owoców.  W smaku gęsty, goryczkowy, z razowym chlebem. SINGLE kukurydziany z kolei to intensywny, wyrazisty aromat w wyczuwalnym białym pieprzem oraz kremowy, słodkawy smak z nutami przypraw. I wreszcie SINGLE z ziemniaków. Słodkawy, ziemisty aromat a smak delikatny, kremowy, z pieczonymi ziemniakami.

Świetny prezent i bohater domowej degustacji

Produkty linii SINGLE doskonale sprawdzą się jako prezent dla kogoś zza granicy. W końcu to najwyższej jakości alkohol, nawiązujący z jednej strony do najlepszych tradycji polskiego gorzelnictwa, a z drugiej – do znakomitych alkoholi typu single malt ze świata whisky. SINGLE to także świetny pomysł na organizację domowej degustacji w gronie rodziny czy przyjaciół. Poczęstowanie gości niewielkimi ilościami z każdej z butelek udowodni laikom, jak bardzo mogą różnić się od siebie smakiem i aromatem, bardzo podobne do siebie, wydawałoby się, „wódki”. SINGLE to także gratka dla kolekcjonerów. Warto, zwłaszcza w męskim gronie, pochwalić się posiadaniem całej kolekcji, która dumnie będzie prezentowała się w każdym barku.

Ile kosztuje?

Butelki o pojemności 350 ml znalazłem w cenach od 79 do 129 zł. A zestaw miniaturek, który widzieliście na zdjęciu powyżej można nabyć za 125 zł.

Na zdrowie! Pamiętajcie aby spożywać alkohol w sposób odpowiedzialny!

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowymi wpisami, obserwuj profil 40 procent.pl na Instagramie  i/lub Facebooku.

Powrót

Bądź na bieżąco!

obserwuj lub polub