Co robicie z wyschniętym pieczywem? Tym, którego nie udało Wam się zużyć? Nie musicie odpowiadać. Nie tylko my jako konsumenci mamy kłopot z marnowaniem się czerstwego chleba czy bułek. To samo dotyczy piekarni. Także tych rzemieślniczych. Bartłomiej Rak i Katarzyna Młynarczyk, z firmy Handelek – operatora krakowskiego bistro śniadaniowego i piekarni, inspirowani rynkiem austriackim znaleźli rozwiązanie tego problemu. Pod hasłem Rebread rozwijają gamę produktów powstałych z niesprzedanego, czerstwego pieczywa. Jednym z pierwszych jest… alkohol, a dokładnie okowita. Poznajcie destylat z czerstwego chleba.
Czym jest okowita z czerstwego chleba?
To trunek stworzony metodami rzemieślniczymi przez krakowską firmę Handelek. Destylację przeprowadzono w Podkarpackiej Destylarni Okowity z suchego pieczywa pochodzącego z małopolskich piekarni rzemieślniczych. Pierwsza partia to nieco ponad 500 butelek, do której wyprodukowania zużyto ponad pół tony surowca. Trunek zestawiono z mocą 43% i rozlano do numerowanych butelek o pojemności 500 ml. Okowita, już w roku swojego debiutu zdobyła podwójne złoto podczas IV Warsaw Spirits Competition w wymagającej kategorii okowity i destylaty zbożowe oraz bierbrandy.
Co na etykiecie?
Prosta etykieta informuje nas przede wszystkim, że jej zawartością jest okowita. Poniżej, mniejszą czcionką napisano, że trunek wyprodukowano z wysokogatunkowego chleba, wypiekanego wg rzemieślniczej receptury bez dodatku drożdży i ulepszaczy. Z etykiety dowiecie się również, że alkohol destylowano wiosną 2021 roku na polskim Podkarpaciu a na specjalnej nalepce zobaczycie podpis Grzegorza Pińczuka, właściciela Podkarpackiej Destylarni Okowity.
Jak smakuje okowita z czerstwego chleba?
Trunek pachnie razowym chlebem, takim z dodatkami żurawiny, zbożem, sianem i owocami, głównie śliwkami. W smaku sporo goryczki, okowita jest gorzko-cierpka, i kremowo-mleczna, z nutami orzechów. Finisz jest długi i rozgrzewający, wyczuwalne orzechy, razowe pieczywo, sól i pieprz. Trunek raczej dla średniozaawansowanych fanów alkoholi wysokoprocentowych.
Ile kosztuje okowita z czerstwego chleba?
Butelka tego trunku w zestawie z kieliszkiem degustacyjnym to wydatek na poziomie 169 zł. Okowitę znajdziecie w sklepie online 40procent.pl.
Degustacja w duchu „zero waste”
Nie każdy próbował jakościowego alkoholu z czerstwego chleba. Ta okowita to dobry sposób, aby poznać ciekawy smak destylatu z tego surowca. Najlepiej na początek podać w temperaturze pokojowej w kieliszku w kształcie tulipana. „Chleb w płynie” na pewno będzie nie lada zaskoczeniem dla każdego, kogo nim poczęstujecie. Świetnie sprawdzi się jako akompaniament do dań polskiej kuchni oraz jako prezent dla sympatyków wysokoprocentowych alkoholi oraz idei „zero waste”.