Podobno „ile wina w głowie, tyle prawdy w słowie”. Nazwa Pravda nie była jednak inspirowana przypływami szczerości pojawiającymi się u biesiadników po spożyciu alkoholu. Nie ma też nic wspólnego z rosyjską, komunistyczną gazetą propagandową. Ta, przywołująca wiele różnych skojarzeń marka, odwołuje się do XVIII wiecznych tradycji produkcji alkoholu. Wielostopniowa destylacja, wykorzystanie wyselekcjonowanych, dojrzałych, słodkawych ziaren zbóż i źródlanej wody oraz staranna filtracja pozwalały wtedy produkować trunek określany ponoć jako „prawdziwa wódka”.

Pod tą marką dostępnych jest dziś 10 wódek, w większości smakowych. Miałem okazję spróbować pięciu z nich.

Czym jest Pravda?

Pravda to marka wódek produkowanych od 2004 roku w Bielsku – Białej przez spółkę PRAVDA S.A.. Jej właścicielem jest rodzina Cooperów z USA, co tłumaczy duży nacisk biznesowy na eksport. Głównym rynkiem zagranicznym, na który trafia Pravda są oczywiście Stany Zjednoczone, choć produkty tej marki dostępne są już w kilkudziesięciu krajach, w tym Japonii, Niemczech, Francji, Brazylii, RPA czy Izraelu. Wraz ze wzrostem zainteresowania produktami gorzelniczymi klasy super premium, Pravda zyskuje na popularności także w Polsce.

Surowcem, wykorzystywanym do produkcji wódek Pravda jest wysokiej jakości zboże, które pochodzi z Wielkopolski oraz woda z górskiego ujęcia na stokach Szyndzielni. Jest to miejsce wydzielone z ruchu kołowego czy działalności przemysłowej, stąd może gwarantować wyjątkową czystość wody. Po zestawieniu tych dwóch surowców następuje filtracja wielostopniowa z udziałem najwyższej jakości węgla aktywnego o specjalnych właściwościach absorpcyjnych. Przed rozlaniem do butelek, alkohol leżakuje jeszcze w specjalnych zbiornikach, gdzie nabiera dodatkowej gładkości.

Wyjątkiem, jeżeli chodzi o surowiec jest koszerna Pravda Passover, którą wytwarza się z buraka cukrowego (!). Ten wyjątkowy alkohol powstaje w zgodzie z rygorystycznymi zasadami związanymi z przygotowywaniem potraw na Święto Paschy.

Co na etykiecie?

Pravda rozlewana jest do eleganckich butelek (poj. 700 ml) z satynowanego szkła o charakterystycznym kształcie, z podłużną szyjką. Na jej górnej części nadrukowany jest wzór przypominający szron. Wyjątkiem jest wódka kawowa, która rozlewana jest do barwionego na ciemny brąz szkła i nie posiada wspomnianego „oszronienienia”. Poniżej znajduje się nadruk nazwy alkoholu. Wódki czyste posiadają na froncie napis PRAVDA VÓDKA (tak, „v” i „ó”) a wódki smakowe odpowiednio: Pravda: coconut flavored vodka, espresso flavored vodka, cherry flavored vodka, orange flavored vodka, raspberry flavored vodka, citron flavored vodka, peach flavored vodka i caramel flavored vodka. Każda z wódek smakowych zawiera też nadruk grafiki odzwierciedlający smak danego trunku. Tylna część etykiety to anglojęzyczny napis, który jest nieco inny w przypadku wódek smakowych i czystych. Poniżej tekst z etykiety wódek smakowych.

Pravda, tylna etykieta
Pravda Passover, tylna etykieta

Since 1743 Pravda has been enjoyed by Polish nobility. Pristince ice water from nearby mountain springs, rare late harvest „sweet rye”, careful hand crafted distillation, with natural flavor create a wonderful flavored vodka.

Na etykiecie wódki Passover nie wspomina się o zbożu, ponieważ surowcem tu jest burak  a na wódce klasycznej oczywiście na ma mowy o dodatkach smakowych, jest za to informacja o przekazywaniu receptury z pokolenia na pokolenie.

Jak smakuje Pravda?

No dobrze, dość teorii 😊. Z tą PRAVDĄ nie ma co się mijać, trzeba spróbować. Otrzymałem do degustacji 5 butelek. Od której zacząć? Trudny orzech do zgryzienia. A skoro orzech to…

Na pierwszy ogień Pravda Coconut (37,5%).

Kolor lekko słomkowy, przypomina białe wino, tyle że struktura jest bardziej oleista, ciężka. Ta wódka jest bardzo aromatyczna. W zapachu dużo słodyczy, oczywiście kokos, do tego wanilia, biała czekolada. Smak konsekwentny, również bardzo słodka, dalej kokos i wanilia.

Wódka Pravda Coconut
Wódka Pravda Coconut

W rozgrzewającym finiszu pojawia się gorzka czekolada, kakao. Prawdziwa gratka dla fanek i fanów słodkich mocnych, deserowych alkoholi, w których spirytus jest w zasadzie niewyczuwalny. A skoro jesteśmy przy deserach to przyda się odrobina kawy czyli…

Pravda Espresso (37,5%).

Byłem ciekaw jaki kolor ma wódka o smaku kawy i nie zawiodłem się. Nie tylko butelka ale i sam trunek ma brunatną barwę. Barwiony karmelem alkohol z dodatkiem ekstraktu z kawy robi napravdę imponujące wrażenie. Zapach słodkiej parzonej kawy, ciężki oleisty trunek. Wyczuwalny też karmel, ciasto czekoladowe, wuzetka, tiramisu, krem waniliowy.

Wódka Pravda espresso
Wódka Pravda espresso

W smaku czarna kawa z cukrem. Potem robi się nieco pikantnie, gorzka czekolada z chilli i finalnie, rozgrzewający długi kawowy finisz. Podana do deserów zrobi furorę, polecana także do drinków.

Pravda Cherry (37,5%).

Gratka dla fanów wódek smakowych, ale odrobinę wytrawnych. W aromacie pełnym cukierków, landrynek wiśniowych, dalej wyczuwalna słodycz, ale nie tak intensywna jak w przypadki Espresso czy Coconut. W smaku oczywiście dalej wiśnie, sok wiśniowy, potem robi się lekko gorzkawa, pestkowa z nutami migdałowymi. Łagodny, owocowy finisz.

Wódka Pravda Cherry
Wódka Pravda Cherry

Ze świata alkoholi smakowych pełnych słodyczy i owoców, przenosimy się do wódek czystych. Tutaj, Pravda ma dla nas dwie propozycje.

Pravda Passover (40%).

Passover (z jęz. ang. Pascha) to wyjątkowy alkohol przygotowywany z myślą o święcie Paschy, który wydestylowano z buraka cukrowego. Ten, rzadko spotykany w wódkach surowiec, stanowi bazę do napravdę wyjątkowej wódki. Niezwykle delikatny, neutralny, kremowy aromat, który przyznam, trudno mi nazwać, odrobinę przypomina mi gotowane słodkie warzywa (pasternak, bataty).

Wódka Pravda Passover
Wódka Pravda Passover

W smaku dalej bardzo łagodna, potem robi się rześka, odrobinę cytrusowa, nasuwa się określenie „smooth”. Bardzo ciekawa, wyróżniająca się pozycja na rynku wódek.

Pravda  (40%).

Klasyczna odsłona Pravdy pozwala doświadczyć tego, co najlepsze w surowcu. Słodki, waniliowy aromat z nutami karmelowymi, toffi to przyjemne zaproszenie do konsumpcji. W smaku charakterystyczna, kremowa słodycz, złamana potem pikantnym, pieprznym, paprykowym, charakternym pieczeniem na języku. Długi, pełen słodyczy finisz pozwala jeszcze chwilę delektować się smakiem tej świetnie zestawionej wódki.

Wódka Pravda
Wódka Pravda

Ile kosztuje Pravda?

Butelka 0,7 Pravdy to inwestycja rzędu 109 zł. Pravda Passover jest nieco droższa i kosztuje ok 140 zł.

Doskonały deser i upojny wieczór

Szerokie portfolio alkoholi Pravda sprawia, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Fani słodkich, wysokoprocentowych alkoholi premium docenią różnorodność intensywnych smaków i bogactwo aromatów. Spróbowanie brunatnego Espresso czy aromatycznego Coconut, to niecodzienne doświadczenie nie tylko dla kobiecych zmysłów. Akompaniament dla deseru? Wieczór w damskim gronie? Alkohole smakowe sprawdzą się doskonale.

Z kolei zwolennicy tradycyjnych, czystych wódek z przyjemnością będą obcowali z Passover czy wódką klasyczną. Pojawienie się na przyjęciu z alkoholem przygotowanym z myślą o Święcie Paschy na pewno wzbudzi zainteresowanie gości. No bo kto nie chciałby spróbować wódki z buraka?

Różne oblicza PRAVDY to także pole do popisu dla barmanów. Na bazie wódek smakowych powstają przecież wyśmienite koktajle. Liczne inspiracje do robienia drinków można znaleźć m.in. na stronie producenta.

Na zdrovie.

Pamiętajcie aby korzystać z alkoholu w sposób odpowiedzialny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *