fbpx

Jestem jurorem, czyli 350 zgłoszeń na Warsaw Spirits Competition

Już ponad 350 alkoholi zostało zgłoszonych do tegorocznej edycji konkursu Warsaw Spirits Competition (WSC), tym samym padł rekord w pięcioletniej historii imprezy. Wyniki konkursu, połączone z oficjalną galą wręczenia nagród zostaną ogłoszone 5 listopada w warszawskim klubie Kultura Wysoka. Po raz pierwszy, finał WSC będzie połączony z festiwalem alkoholi wysokoprocentowych. Dzięki temu, każdy, kto zechce wziąć udział w wydarzeniu, będzie mógł spróbować trunków konkursowych. Organizatorem WSC jest magazyn o alkoholach Aqua Vitae oraz portal spirits.com.pl.

Warsaw Spirits Competition to konkurs organizowany przez Aqua Vitae i Spirits.com

Warsaw Spirits Competition to konkurs organizowany przez Aqua Vitae i Spirits.com

 

Zasady konkursu

Warsaw Spirits Competition to konkurs przeznaczony dla producentów i dystrybutorów alkoholi wysokoprocentowych, którzy zgłaszają trunki do rywalizacji w różnych kategoriach. Jury zawodów, metodą testów „w ciemno” przyznaje destylatom punkty. Każdy trunek może uzyskać maksymalnie ocenę stupunktową. W 2022 roku destylaty podzielono na 39 kategorii, w tym: wódki czyste, smakowe, okowity, likiery, nalewki, giny, whisky, tequila, mezcal i wiele innych.

Jurorzy

Tegoroczne Jury składa się z następujących osób:  Łukasz Gołębiewski (magazyn „Aqua Vitae”, Spirits.com.pl, przewodniczący jury), Wojciech Gogoliński (magazyn „Czas Wina”, juror i krytyk, autor wielu książek o alkoholach), Łukasz Czajka (magazyn „Aqua Vitae”, ekspert od historii mocnych alkoholi), Marcin Młodożeniec (twórca bloga o wódce i alkoholach kraftowych 40procent.pl), Łukasz Szczepanik (organizator spotkań degustacyjnych, twórca grupy Whisky Spirit), Krzysztof Piaseczny (promotor rumu, Rum-Explorer.com, administrator grupy Rum Polska) i Rafał Stanowski (twórca bloga GinTonic.pl).

Metody oceny

Alkohole oceniane są według następujących kryteriów: aromat (do zdobycia 30 punktów), smak (30), finisz (30) i całościowe wrażenie (10), na które składają się takie elementy jak harmonia czy nowatorstwo. To znaczy, że nawet kontrastowo poustawiane smaki i aromaty mogą dostać wysoką ocenę, jeżeli będą interesujące i innowacyjne. Alkohole, które otrzymują notę z przedziału 72 – 81 pkt otrzymują medal srebrny, trunki z oceną powyżej 82 punktów – medal złoty. Dodatkowo, zwycięskie alkohole w danej kategorii otrzymują wyróżnienie Double Gold.

Festiwal dla publiczności

Imprezą towarzyszącą dla gali wręczenia medali i dyplomów w konkursie Warsaw Spirits Competition będzie festiwal dla publiczności. W ten sposób więcej osób będzie mogło spróbować zgłoszonych alkoholi bezpośrednio od kilkudziesięciu wystawców. Wydarzenie będzie miało miejsce w sobotę, 5 listopada w godzinach 13:00-21:00. Festiwal odbędzie się w klubie Kultura Wysoka (Warszawa, ul. Szwedzka 2). Uczestnicy, w ramach biletu (cena 100 zł), otrzymają kieliszek degustacyjny i kupony o wartości 25 zł do wykorzystania na stoiskach wystawców. Będzie też działała strefa koktajlowa, obsługiwana przez zawodowych barmanów.

Powrót

Bądź na bieżąco!

obserwuj lub polub