fbpx

Grochowica Spirits – 5 rzeczy, które powinieneś wiedzieć.

Grochowica Spirits to polski producent alkoholu, który w swoim DNA ma wyjątkowe, zaskakujące receptury. Artur Król, założyciel i CEO firmy, mimo tego, że nie posiada własnej destylarni od lat znajduje sposoby na wprowadzanie na rynek wyjątkowych produktów. Dziś mam dla Was kilka informacji o Grochowica Spirits, które warto znać. 

Okowita z grochu – debiutancki produkt

Grochowica Spirits zadebiutowała produktem o nazwie… Grochowica. A tak naprawdę to nazwa produktu była bezpośrednią inspiracją dla nazwy firmy. Pierwsza w Europie okowita z grochu zapoczątkowała działania firmy, która dziś ma już dużo szersze portfolio. Destylat od razu zyskał uznanie odbiorców za recepturę, wyjątkowy smak oraz… moc. Trunek od początku zestawiany jest z mocą 53,9 %.

Grochowica to wyjątkaowa okowita stworzona wyłącznie z wody i grochu

Grochowica to wyjątkaowa okowita stworzona wyłącznie z wody i grochu

Grochowice i Stare Strącze

Grochowica pełna jest wieloznaczności. Artur Król, kiedy po raz pierwszy zetknął się z destylatem z grochu domowej roboty (podarunek od współpracowników), stacjonował w miejscowości Grochowice na Dolnym Śląsku. Doceniając jego walory smakowe zdecydował, że pewnego dnia stworzy własny, profesjonalny produkt właśnie z grochu. Z kolei na miejsce destylacji wybrana została gorzelnia zlokalizowana w miejscowości… Stare Strącze. Tak właśnie powstała Grochowica. 

Artur Król z butelką Grochowicy

Artur Król z butelką Grochowicy

Wódki i okowity

Dziś, Grochowica Spirits to już kilkanaście produktów – wódek i okowit, które na stałe zagościły w wielu sklepach specjalistycznych, barach i restauracjach. Inne wyjątkowe receptury, na które moim zdaniem warto zwrócić szczególną uwagę to m.in. Horst – wódka stworzona w oparciu o mieszankę destylatów z grochu i ziemniaków, czy Okowita z Legnickiego Pilsa pozyskanego od Browaru Książęcego w Legnicy. 

Okowita z legnickiego pilsa, fot. 40procent.pl

Okowita z legnickiego pilsa

Grochowica starzona w beczkach

Na osobną uwagę, zasługuje wg mnie tegoroczny projekt Grochowica Spirits, czyli podstawowa Grochowica starzona w trzech różnych beczkach – po kentucky whiskey, Sherry Pedro Ximenez oraz Sherry Oloroso. Okowita z grochu została wlana do beczek i poddana maturacji w Podkarpackiej Destylarni Okowity przez nieco ponad 12 miesięcy. Efekt? Trzy różniące się, złożone trunki o bardzo bogatych walorach degustacyjnych. 

Grochowica Sherry Oloroso

Grochowica Sherry Oloroso

Nagrody od 2019 roku

Produkty Grochowica Spirits od lat zyskują uznanie w konkursach poświęconych alkoholom. Trunki regularnie nagradzane są medalami przy okazji takich inicjatyw jak Warsaw Spirits Competition organizowany przez magazyn Aqua Vitae i portal Spirits.com.pl oraz Degustacja Wódek – organizowany przez Rynki Alkoholowe. 

Próbujcie, byle odpowiedzialnie.

Powrót

Bądź na bieżąco!

obserwuj lub polub