13 stycznia to Dzień Polskiej Wódki. Ta data wzięła się stąd, że właśnie tego dnia 2013 roku weszła w życie nowelizacja „ustawy o wyrobie napojów spirytusowych oraz o rejestracji i ochronie oznaczeń geograficznych napojów spirytusowych” z 2006 roku. Nowelizacja określała wymogi dla wódek czystej oraz smakowej, które na etykiecie mogą posiadać oznaczenie geograficzne „Polska Wódka/Polish Vodka”.
Dlaczego to takie ważne?
Wódkę można zrobić z bardzo wielu surowców. Można też ją produkować na całym świecie. Zdefiniowanie warunków, które musi spełniać trunek aby mógł być określany Polską Wódką miało za zadanie uniemożliwienie wykorzystywanie tego miana przez producentów, którzy przykładowo importują spirytus albo wykorzystują inne, niż typowe dla naszego regionu surowce do jego produkcji.
Czym jest Polska Wódka?
Przypomnijmy więc, że określenia Polska Wódka na etykiecie mogą używać tylko takie wódki, które:
- nie zawierają dodatków innych niż woda
lub - są wódkami smakowymi, które posiadają smak dominujący, inny niż smak surowców użytych do ich wyrobu, zawierające naturalne środki aromatyczne, a w szczególnych przypadkach barwniki, o maksymalnym poziomie cukru wyrażonym jako cukier inwertowany nieprzekraczającym 100 gramów na litr czystego alkoholu
I jednocześnie:
- powstały z następujących surowców: żyto, jęczmień, owies, pszenica, pszenżyto, ziemniaki
- etapy ich produkcji (łącznie z uprawami) przeprowadzone na terenie Rzeczpospolitej Polskiej
- mogą być leżakowane w celu nadania im szczególnych właściwości organoleptycznych