Z radością, sympatią, ale muszę też przyznać, że z nutą sceptycyzmu przyjąłem podarunek od Sudeckiej Manufaktury Alkoholi składający się z dwóch butelek wódki. Przyczyna radości oczywista – któż by się zasmucił z powodu takiego prezentu 😊. Elementy zwątpienia wzięły się stąd, że markę znałem wyłącznie z Instagrama a i wujek Google niewiele potrafił na jej temat powiedzieć. Wyszukiwarka kieruje do strony z alkoholami prezentowymi Sudeckiej Manufaktury Alkoholi a tam, poza samymi produktami także niełatwo o dodatkowe informacje.
Zacząłem więc od najprzyjemniejszego i po prostu spróbowałem. Spróbowałem po raz drugi. Spróbowałem po raz trzeci. Dałem spróbować kolegom… I cóż… Ale po kolei.
Manufaktura z gór
Sudecka Manufaktura Alkoholi to mała firma rodzinna z niewielkiej miejscowości Podgórzyn w woj. dolnośląskim. Państwo Wojciechowscy, dziś w pokoleniu seniorskim, od wielu lat tworzą tu domowe alkohole – przede wszystkim nalewki. Dobre opinie z ust rodziny, gości, sąsiadów były motywatorem do rozpoczęcia komercyjnej działalności związanej z produkcją trunków pod własną marką. Po trzech latach, bo tyle zajęły formalności zw. z pozwoleniami, uzyskaniem koncesji, zgodami urzędu celnego, skarbowego, czy stworzenie linii produkcyjnej, w czerwcu 2020, udało się uruchomić sprzedaż.
Dziś, czteroosobowa rodzina (Państwo Wojciechowscy i dwójka ich dorosłych dzieci) produkuje, alkohole pod marką Sudecka Manufaktura Alkoholi oraz giftalco, bo tak nazywa się sklep internetowy. Firma specjalizuje się w zestawach upominkowych zawierających alkohole. W szczególności są to własne nalewki, wódki czyste i wódki smakowe oraz importowane whisky czy giny. Ale do rzeczy…
Czym jest Wódka Czysta Sudecka oraz Dąbkówka?
Sudecka Manufaktura Alkoholi tworzy napoje alkoholowe na bazie zakupionego w jednym z Polmosów, spirytusu rektyfikowanego. Wódka Czysta Sudecka to klasyczna wódka powstała z połączenia spirytusu z wodą. Dąbkówka to efekt maceracji drewna dębowego w spirytusie ziemniaczanym i dodatku cukru trzcinowego. Leżakuje przez min. 6 tygodni. Oba alkohole zabutelkowano z mocą 38%. Same butelki zawierają ręcznie klejoną pieczęć mocującą obwiązany dookoła szyjki sznurek, przypominającą dawne pieczęci na listy. Butelka Czystej Sudeckiej ma pękaty, obły kształt, Dąbkówka – rozlana jest do naczyń w kształcie prostopadłościanu z zaoblonymi kątami i długą szyjką.
Co na etykiecie?
Czysta Sudecka na frontowej, srebrnej etykiecie zawiera nazwę alkoholu – Vodka Czysta Sudecka zbożowa. Pojawiają się tu także nazwy marek producenta – Sudecka Manufaktura Alkoholu oraz wspomnianego sklepu online – giftalco. Na etykiecie znajdziecie również numer butelki oraz informacje o pojemności (500 ml) i mocy alkoholu. Tylna etykieta to przede wszystkim napis „wyrób na bazie idealnej czystości spirytusu pochodzenia rolniczego, zbożowego”.
Etykieta Dąbkówki zawiera te same informacje, z tym, że na froncie nie są one umieszczone na srebrnej etykiecie, jak w przypadku wódki czystej a nadrukowane bezpośrednio na przedniej części butelki. Dzięki temu lepiej widać zachęcający, słomkowy kolor trunku. Na tylnej etykiecie Dąbkówki pojawia się też informacja o możliwym pojawieniu się osadu.
Jak smakuje Wódka Czysta Sudecka i Dąbkówka
No to próbujemy. Wódka Czysta Sudecka. Aromat nieco alkoholowy, ale z przyjemnymi nutami słodyczy, ziarna i kwiatów. W smaku pikantna, ale też jest tu sporo słodyczy z prażonego ziarna i wanilii, które znam i lubię z dobrych wódek żytnich. Finisz średnio długi, rozgrzewający, pikantny. Bardzo przyzwoita, pijalna, czysta wódka.
Dąbkówka. No tu miałem zgryz. Przyznam, że robiłem do niej kilka podejść. Pierwsze, a nawet drugie wrażenie miałem raczej mało pozytywne. W kieliszku degustacyjnym, w temperaturze pokojowej, w aromacie dominująca świeża deska drewna dębowego, trochę żywicy. Smak, to nieoczekiwana eksplozja słodyczy, która jest tu bardzo dominująca, likierowa: toffi, karmel, cukier trzcinowy. W tle majaczą gdzieś nuty dębiny. Finisz krótki, słodki. Dla mnie mało konsekwentna, mało złożona i (za) bardzo słodka. Ale… postanowiłem spróbować w kieliszku do likierów i tu, o dziwo, w mojej opinii sprawdziła się znacznie lepiej. Nie ma takiego rozwarstwienia na wytrawny, dębowy aromat i samą słodycz smaku. Wszystko łączy się jeden słodko-dębowy likierowy klimat, który mimo, że dość niecodzienny, jest całkiem pijalny. Wprawdzie duża ilość cukru robi tu swoje, no bo większość z nas jednak cukier lubi, ale mimo wszystko, może znaleźć swoich sympatyków.
Ile kosztuje Wódka Czysta Sudecka i Dąbkówka?
Na stronie producenta Wódka Czysta Sudecka kosztuje 38 zł, Dąbkówka to inwestycja na poziomie 48 zł.
Pomysł na prosty zestaw prezentowy
Alkohole z Sudeckiej Manufaktury mogą przydać się tym, którzy chcą sprawić komuś niezobowiązujący podarunek z alkoholem stylizowany na odrobinę folkloru. Trunki, których próbowałem będą dobre do konsumpcji przy okazji imprez, na których były sprezentowane. To ma swoje dobre cechy, bo wiecie, niejednokrotnie, kiedy ktoś (jubilat, gospodarz) otrzymują alkohol z górnej półki nie chcą go (od razu) otwierać, bo im „szkoda”. A tu, proszę, ktoś dostaje taki upominek, robi sobie zdjęcie z wygrawerowanym tekstem po czym można od razu otwierać i cieszyć się trunkiem. Nie każdy alkohol musi być dla koneserów – i to jest piękno tego świata. Cieszmy się alkoholami w sposób odpowiedzialny i świadomy.
Na zdrowie!