Destylarnia Chopin w Krzesku należąca do siedleckiego Polmosu wielokrotnie udowodniła, że potrafi sprostać nazwie swojej marki. To tu powstają alkohole, które przechodzą do annałów polskiego gorzelnictwa. Z całej gamy wytwarzanych tu trunków, pisałem już o Młodym Ziemniaku i linii SINGLE. Tym razem przybliżam Wam alkohole Chopin Vintage, pionierskie na rynku polskim trunki, które nawiązują do tradycji wódek starzonych, czyli leżakowanych w beczkach. W ich smaku i aromacie da się wyczuć nuty dębiny, suszonych owoców a nawet chrzanu i przypraw. Fryderyk byłby dumny, że jego nazwiskiem opatrzono tak dobrze skomponowane dzieła sztuki gorzelniczej.
Czym jest Chopin Vintage?
Chopin Vintage to rocznikowane destylaty z ziemniaka, które poddano leżakowaniu w beczkach dębowych o pojemności 400 i 220 litrów. Pod tą marką można znaleźć dziś dwa produkty:
- Chopin Vintage, polish potato – barrel aged: z polskich ziemniaków zbieranych późną jesienią, rocznik 2014
- Chopin Vintage, young potato – barrel aged: z młodych ziemniaków odmiany Arielle, rocznik 2013. Trunek jest efektem leżakowania w beczkach destylatu Młodego Ziemniaka 2013
Podobnie jak Młody Ziemniak i linia SINGLE, produkty Chopin Vintage nie są wódkami w rozumieniu obowiązujących przepisów, wytwarza się je bowiem z destylatu rolniczego a nie spirytusu rektyfikowanego. Na etykietach określane są więc nie jako wódka a jako napój spirytusowy. Alkohol dostępny jest w butelkach o pojemności 500 ml. Oba alkohole pakowane są do specjalnych tub przypominających kolorem drewno dębowe.
Co na etykiecie?
Oba alkohole Chopin Vintage, zarówno ten z młodych ziemniaków, jak i ten ze zbieranych późną jesienią, mają bardzo podobne etykiety. Poza tym, że różnią się kolorem (young potato – biała etykieta, polish potato – ciemna, grafitowa), zawierają:
- nazwę marki: Chopin Vintage young potato/polish potato
- logo Chopin Vodka Distillery
- informacje o mocy trunku: młody ziemniak – 42,7%, polski późny ziemniak – 45,3%
- opis surowca (made from): odpowiednio Arielle Young Potato oraz Late Autumn Potato
- rocznik (vintage): 2013 w przypadku młodego ziemniaka i 2014 dla późnego
- kopie podpisów Prezesa „Polmosu” Siedlce – Tadeusza Dordy oraz Mistrza Destylacji: Waldemara Durakiewicza
- nazwa i adres producenta: Podlaska Wytwórnia Wódek „Polmos” SA.
- określenie typu alkoholu: napój spirytusowy
- informacje o pojemności butelki: 500 ml
Kolor i smak Chopin Vintage?
Leżakowanie w beczkach odcisnęło oczywiście swoje pozytywne piętno na kolorze trunków. Chopin Vintage z młodego ziemniaka ma przyjemny, słomkowy kolor. W jego delikatnym, lekkim zapachu da się wyczuć słodkie owoce z nutami suszonej śliwki i gruszki oraz dębiny. Smak tego alkoholu jest zdecydowany, da się wyczuć chrzan i koper włoski, nuty ziemniaka a także orzechy i wanilię. W finiszu nawet brandy.
Chopin Vintage z późniejszych zbiorów ziemniaka, ma zdecydowanie ciemniejszy kolor, podobny do zaparzonej czarnej herbaty. Niełatwo to opisać, ale próbowanie tego wyjątkowego trunku przypomina klimat tradycyjnej piwnicy lub ziemianki pełnej przechowywanych kartofli, pietruszki, marchwi, selera etc. Chopin Vintage w aromacie jest intensywny i mocny, wyczuwalne są suszone owoce, ziemistość oraz korzenie chrzanu. W smaku czuć dalej chrzan, ale także odrobina słodyczy i nuty mlecznej czekolady. W finiszu da się wychwycić aromaty kawowo-czekoladowe oraz wanilię.
Ile kosztuje Chopin Vintage?
Butelkę Chopin Vintage z późnych ziemniaków można nabyć za ok 200 zł. Chopin Vintage z młodych ziemniaków odmiany Arielle to inwestycja ok 315 zł.
Gratka dla koneserów
Chopin Vintage powinien być ważnym punktem zbiorów każdego kolekcjonera alkoholi mocnych, nie tylko wódki. Konsumpcja tego trunku może towarzyszyć ważnym momentom jak np.: awans, narodziny dziecka, czy spotkanie z przyjacielem po latach. Tym alkoholem można również zaskoczyć fanów whisky, brandy czy koniaku. Z pewnością sprawdzi się także jako prezent klasy premium dla kogoś zza granicy lub bliskiego przyjaciela. Kilka kieliszków tego wyjątkowego trunku może być ważną częścią wystawnej kolacji, na której podawane są dania z dziczyzny.